Jak wiosną nawozić azotem pszenicę ozimą?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak wiosną nawozić azotem pszenicę ozimą?

09.01.2020autor: Janusz Biernacki

Trzeci dzień krajowych seminariów uprawowych w Poznaniu dobiegł już końca. Jednym z ważnych tematów tego spotkania było wiosenne nawożenie pszenicy ozimej azotem. A zatem, na co należy zwrócić uwagę, co uwzględnić przy ustalaniu pierwszej wiosennej dawki?

– Aby ustalić prawidłowo zapotrzebowanie pszenicy ozimej na azot należy w pierwszej kolejności rozważyć przebieg pogody w pierwszych fazach rozwoju zboża – stwierdził nasz wykładowca, prof. H. Schönberger, niezależny doradca z firmy z N.U. Agrar. To cenne informacje, gdyż od nich zależy rozwój roślin, a wraz z tym pobieranie azotu z gleby, ewentualne jego wypłukiwanie.
Pod koniec sierpnia temperatury dochodziły jeszcze do 30*C, we wrześniu były już niższe, a z 7. na 8. października przyszły pierwsze przymrozki. Nie było to jednak trwałe ochłodzenie, gdyż do drugiej dekady przyszło ponowne ocieplenie. Podobnie zróżnicowane były opady deszczu. Koniec września i 1. dek. października obfitowały w opady, które lokalnie dochodziły do 40 mm, co utrudniało terminowe siewy pszenicy. Druga dek. października była już korzystniejsza dla prac polowych i rozwoju zboża.

W celu ustalenia dawki N dla pszenicy sianej po rzepaku należy też uwzględnić typ gleb. Na stanowiskach lekkich gleba przesiąknęła na głębokość do 80 cm, a na mocniejszych do 60–70 cm. Te drugie są ponadto w stanie zgromadzić jej w podłożu 120–140 l/m2.

r e k l a m a
Kolejnym czynnikiem koniecznym do ustalenia prawidłowej dawki pod pszenicę sianą po rzepaku jest bilans N w glebie. Tu należy uwzględnić Nmin w glebie, Nmob – dostarczany przez podsiąkanie kapilarne z wypłukanych głębiej zasobów gleby oraz N niewykorzystany z przedplonu. Po suchym sezonie Nmin w warstwie 0–30 cm wynosi średnio 15 kg/ha, w warstwie 60–90 cm 10 kg/ha, a na głębokości 60–90 cm – 10 kg/ha. To łączny zapas 35 kg/ha Nmin.

Jeśli liczba pędów pszenicy na polu wynosi 10 szt. (4 mocne, 3 średnie i trzy słabe) to oznacza, że łan pobrał już 25 kg/ha N. Gdy tych pędów jest 6, to rośliny wykorzystały z gleby 10 kg/ha tego składnika, natomiast późno siane pszenice, z dwoma pędami, tylko 4 kg. W tym miejscu ekspert zwrócił też uwagę, że rośliny w dwóch pierwszych przypadkach mają dwukrotnie silniejszy system korzeniowy, co zapewne wpłynie na możliwość pobierania składników pokarmowych w kolejnych dawkach.

Jeśli więc zakładamy że w łanie powinno być 450–500 kłosów/m2, to zapotrzebowanie wiosenne N dla pszenicy wynosi 70 kg/ha. Od tej wartości należy jednak odjąć 35 kg Nmin, czyli na glebach lekkich wynosi ona ok. 35 kg/ha i należy ją zastosować w trakcie ruszania wegetacji, najlepiej w formie saletrosiarczanu amonu.

Kolejne dawki i sposób ich naliczania zaprezentujemy w najbliższym wydaniu „top agrar Polska”. Zapraszam do zapoznania się z tym bardzo ważnym dla praktyki artykułem.

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu? Nic nie szkodzi – sprawdź teraz naszą ofertę prenumeraty i zamów najbliższy egzemplarz z wieloma fachowymi poradami agrotechnicznymi już teraz!
[bie]

ZOBACZ TEŻ WYWIAD Z EKSPERTEM!
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniaki

Seminarium ziemniaczane – zapraszamy na forum fachowców!

Produkcja ziemniaka to bardzo specjalistyczny i wymagający dział, niezależnie od kierunku jego użytkowania. Ponieważ rynek i odbiorca – konsument jest coraz bardziej wymagający, również producenci muszą nadążać za jego wymaganiami.

czytaj więcej
Zboża

Azot w glebie czeka na zboża

Po kolejnym suchym roku w glebie pozostało całkiem sporo azotu, ale najlepiej upewnić się, badając ją pod tym kątem. Jeśli to się potwierdzi, będziemy mogli zaoszczędzić na nawozach.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Azot na pola wcześniej niż 1. marca? Polski wniosek trafi do Brukseli

Rząd będzie zabiegać w Brukseli o możliwość wcześniejszego zastosowania nawozów azotowych. List w tej sprawie do unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego wyślą: minister rolnictwa oraz minister gospodarki wodnej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)