Instytut Ochrony Roślin świętuje 70 lat istnienia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Instytut Ochrony Roślin świętuje 70 lat istnienia

02.09.2021autor: dr Maria Walerowska

Wszystko zaczęło się od stonki - tak otworzył oficjalne obchody 70-lecia Instytutu jego obecny dyrektor - prof. Marek Mrówczyński.

- Europa ma się nie tylko sama wyżywić, ale także wyżywić głodującą część świata - podkreślał podczas obchodów 70-lecia IOR-PIB w Poznaniu były minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. - Tutaj potrzebne są nowoczesne metody monitorowania szkodników, chorób czy chwastów. W tym miejscu ogromny szacunek dla IOR, który wychodzi naprzeciw rolnikom i wspomaga ich w podejmowaniu decyzji agrotechnicznych - dodał.

70 lat istnienia Instytutu, jego działalności naukowo-badawczej, to kawał czasu, badań, doświadczeń, a także opracowań.
- Cieszę się, ze Instytut odgrywa ogromną rolę w zmniejszaniu chemizacji i wprowadzaniu metod zintegrowanej ochrony roślin i jestem pewien, że nadal będzie to robił - podkreślał Ardanowski.

- Składam na ręce Pana Dyrektora najlepsze życzenia i życzę dalszych sukcesów - dodał były minister rolnictwa. Do tych życzeń dołączyli się licznie zgromadzeni Goście.

W imieniu Wojewody Wielkopolskiego, który objął uroczystość patronatem honorowym, życzenia złożył Zbigniew Król, Z-ca Dyrektora Wydział Infrastruktury i Rolnictwa Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

r e k l a m a

Lekcja historii...


- Pierwszą siedzibą Instytutu był Pałac Czartoryskich w Puławach i tak było do 1956 roku, w którym to siedzibę przeniesiono do Poznania - mówił o historii IOR - PIB dr hab. Roman Kierzek.

- Najbardziej w historii Instytutu odznaczył się prof. Węgorek, który był także najdłużej urzędującym dyrektorem Instytutu, ponieważ jego kadencja trwała 32 lata. Po 32 latach, w 1989 roku, powołano na dyrektora prof. Stefan Pruszyńskiego, który sprawował tę funkcję przez 19 lat - dodał.

Oprócz historii, przedstawiono także plany rozwoju Instytutu Ochrony Roślin.
- Instytut cały czas pracuje nad monitoringiem szkodników, patogenów i chwastów, wprowadza innowacyjne metody identyfikacji agrofagów z wykorzystaniem technik molekularnych, by ułatwić prace m.in. rolnikom - podkreślał dr hab. Kierzek.

- W przyszłości planujemy opracowanie naukowych zasad biologicznych ochrony roślin, prace nad rozwojem inteligentnych systemów wspomagania podejmowania decyzji - przedstawia plany dr hab. Roman Kierzek.

Oprócz Wojewody Wielkopolskiego, również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Ministerstwo Edukacji i Nauki objęło uroczystość patronatem honorowym.

Redakcja top agrar Polska objęła to wydarzenie patronatem medialnym.
autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Instytut Ochrony Roślin obchodzi swoje 70-lecie!

2 września w Centrum Kongresowym IOR odbyła się uroczystość z okazji 70-lecia Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Oprócz wystąpień zaproszonych gości, odczytów listów gratulacyjnych, wręczenia nagród, ważnym elementem spotkania była prezentacja jubileuszowych znaczków wydanych z tej okazji przez Pocztę Polską.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zapraszamy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu – Sesja: Uprawa i technika II

Coraz trudniej jest gospodarować w rozchwianych warunkach pogodowych i rynkowych. Obecnie bardzo dużym wyzwaniem jest ochrona upraw w warunkach suszy i upałów. Jedną ze strategicznych potrzeb gleb jest natomiast wprowadzanie w coraz szerszym zakresie międzyplonów, które działają fitosanitarnie, strukturotwórczo i aktywują życie biologiczne. Na te zagadnienia odpowiemy podczas już VIII Forum Rolników i Agrobiznesu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)