Herman Hanhart: W biologicznej ochronie roślin mamy dwa rozwiązania
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Herman Hanhart: W biologicznej ochronie roślin mamy dwa rozwiązania

17.12.2022autor: Karol Pomeranek

Ważnym tematem poruszanym podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu była kwestia utrzymania zdrowego łanu w obliczu redukowanych środków ochrony roślin. Jednym z naszych rozmówców był Herman Hanhart z izby rolniczej z Nadrenii Północnej-Westfalii. 

Jednym z aktualnych tematów jest wykorzystanie biologicznych środków ochrony roślin. Czy to naprawdę przyszłość dla rolników? 

– Myślę, że jednym z ważnych czynników jest wybór odmian o wysokiej zdrowotności. W zakresie metod biologicznej ochrony roślin mamy dwa rozwiązania. Pierwsze to CRISPR-Cas, czyli edycja genów, a drugie to technologia wyciszania genów RNAi. To są przyszłościowe rozwiązania. Metodą CRISPR-Cas można bardzo szybko zareagować wstawiając gen odporności. W technologii RNAi fragmenty genów podawane są w cieczy roboczej i dostają się do komórek wirusów, grzybów i szkodników. Patogen przestaje rosnąć i umiera. Opryski RNAi muszą być jeszcze zatwierdzone jako środki ochrony roślin. Technicznie jesteśmy więc gotowi do stosowania metod biologicznych, ale w rzeczywistości jeszcze potrzeba sporo czasu do praktycznego zastosowania na polach.

Obejrzyj cały wywiad!
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

VII Forum Rolników i Agrobiznesu:Sesja „Organizacja i Zarządzanie” [RELACJA]

Optymalizacja dochodu w gospodarstwie w warunkach zmiennej koniunktury i dynamiki kosztów jest tematem odbywającej się w ramach organizowanego przez top agrar Polska na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich VII Forum Rolników i Agrobiznesu sesji „Organizacja i Zarządzanie”. Zapraszamy na relację!

czytaj więcej
Forum Rolników i Agrobiznesu

O ochronie roślin przy ograniczeniach chemii podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu

W wyniku unijnego przeglądu substancji środków ochrony roślin zniknęło z naszego rejestru prawie 70% substancji. Poza tym ograniczono stosowanie niektórych z nich, jak choćby neonikotynoidów w zaprawach nasiennych. To jednak nie koniec. Planowane jest wycofanie kolejnych, jak np. większości pyretroidów, tebukonazolu czy chlorotoluronu. Pod znakiem zapytania jest los glifosatu, substancji nr 1 na świecie.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)