GUS twierdzi, że tegoroczne plony zbóż są rekordowe. Gdzie podziała się susza?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

GUS twierdzi, że tegoroczne plony zbóż są rekordowe. Gdzie podziała się susza?

06.10.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał Dorota Kolasińska

Główny Urząd Statystyczny oszacował, że w tym roku zasiano więcej zbóż, a także ich plony są znacznie większe niż w ubiegłym roku. Wyliczenia nieco dziwią, bo susza dała się we znaki w większości województw w Polsce.

Główny Urząd Statystyczny podał przedwynikowe szacunki dla upraw. Według danych powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2022 r. wyniosła około 7,2 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - około 5,9 mln ha, z tego: pszenicy ponad 2,5 mln ha; żyta blisko 0,7 mln ha; jęczmienia ponad 0,6 mln ha; owsa niespełna 0,5 mln ha; pszenżyta ponad 1,2 mln ha; mieszanek zbożowych około 0,4 mln ha. Ponadto GUS oszacował tegoroczne zbiory zbóż. 

Zdaniem specjalistów GUS wyniosą one aż 36 mln ton. To o około (1,4 mln ton) 4 proc. więcej niż rok temu. Fakt ten zadziwia, tym bardziej, że w wielu województwach rolnicy bardzo silnie odczuli skutki suszy. 

  • zboża podstawowe z mieszankami zbożowymi 27,1 mln ton
  • pszenica ozima 12,6 mln ton
  • pszenica jara 0,9 mln ton
  • żyto 2,4 mln ton
  • jęczmień ozimy 1,5 mln ton
  • jęczmień jary 1,3 mln ton
  • owies 1,5 mln ton
  • pszenżyto ozime 5,4 mln ton
  • pszenżyto jare 0,2 mln ton
  • mieszanki zbożowe ozime 0,2 mln ton
  • mieszanki zbożowe jare 1 mln ton
  • rzepak i rzepik ogółem 3,7 mln ton 
Jak podaje GUS plony zbóż ogółem wyniosą ok. 4,99 t/ha, o 0,34 t/ha (o 7%) więcej w porównaniu z ubiegłorocznymi, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 4,6 t/ha, tj. w stosunku do ubiegłorocznych więcej o 3,4 dt/ha (o 8%).

Tegoroczne plony rzepaku i rzepiku GUS szacuje na ok. 3,4 t/ha. Z kolei zbiory rzepaku i rzepiku mają wynieść ok. 3,7 mln t, czyli o ok. 15% więcej niż rok temu. Wynika to między innymi ze zwiększeniem powierzchni ich uprawy o 8%, dzięki czemu wyniosła około 1,1 mln ha. W porównaniu do tych wyników, w roku 2021 - plon wyniósł 3,2 t/ha, a szacunki mówiły o 3,21 t/ha. Natomiast plony pszenicy ozimej mają być na poziomie 5,45 t/ha, a dla pszenicy jarej 4,27 t/ha (w 2021 roku było to 5,18 i 3,96 t/ha).

r e k l a m a

Mirosław Marciniak żartuje, że susza odwołana

Szacunki GUS zaskoczyły rolników i ekspertów branżowych.

- Zbiory zbóż podstawowych szacowane są na 27 mln ton, a więc nieznacznie poniżej ubiegłego roku. A to oznacza, że zbiory kukurydzy mają wynieść rekordowe 9 mln ton (+1.5 mln ton r/r). Przedstawiciele GUS najprawdopodobniej nie zauważyli, że w tym roku susza mocno dotknęła uprawy kukurydzy, a plony w regionach, gdzie już rozpoczęto zbiory są średnio o 30% niższe niż przed rokiem.

Rekordowe plony rzepaku ozimego i pszenicy w Lidze Mistrzów Plonowania

W ramach Ligi Mistrzów Plonowania PROCAM największy plon osiągnięto w woj. podkarpackim w uprawie rzepaku ozimego w gospodarstwie Wacława Szozdy. Plon wyniósł 6,421 t/ha i pobił o 0,231 t/ha dotychczasowy Rekord Polski (6,19 t/ha).  Z kolei w Papowie Biskupim, w gospodarstwie Bartosza Wiśniewskiego indywidualny rekord plonowania rzepaku wyniósł 5,48 t/ha. 

W ramach Ligi Mistrzów Plonowania zmierzono również plon pszenicy. Największe osiągnięcia zostały ustanowione na kilku odmianach m.in. nowości jaką jest RGT Ritter oraz odmianach będących w czołówkach plonowania ostatnich lat jak Findus oraz Argument, na którym padł tegoroczny najwyższy wynik – 12,358 t/ha!

Mniej ziemniaków i buraków cukrowych

GUS oszacował, że plony ziemniaków i buraków są sporo niższe niż w ubiegłym roku. 

  • zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) szacuje się na ok. 6,1 mln t (czyli ok. 15% mniej niż plonów zeszłorocznych),
  • zbiory buraków cukrowych ocenia się na ok. 13,6 mln t (tj. o ok. 11% mniej od zbiorów uzyskanych w 2021 r.);
  • produkcję warzyw gruntowych ocenia się na blisko 3,9 mln t (tj. o ok. 0,5% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim);
  • przewiduje się, że zbiory owoców z drzew wyniosą ponad 4,7 mln t (tj. o 5,5% więcej od produkcji ubiegłorocznej);
  • zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na przeszło 0,6 mln t (tj. ok. 5% więcej od zbiorów w 2021 r).

Susza znika

Jak wynika z kolei z najnowszych badań IUNG dzięki ostatnim opadom, susza znika. Nie zmienia to faktu, że ostro dała popalić rolnikom w 14 województwach praktycznie we wszystkich uprawach. A co to oznacza? 
Zgodnie z ustawą suszę oznaczają szkody, które wystąpią w trakcie 60 dni od 21 marca do 30 września w uprawach i na glebach, gdzie bilans wodny spadnie poniżej ustalonej ilości. Ocenia się, że plony wówczas w skali gminy będą niższe o 20%. Tym bardziej szacunki GUS są zaskakująco wysokie, jak na taki obszar suszy, który wystąpił w kraju. 

oprac. dkol/nm-m na podst. GUS
fot. Envato Elements
    autor Natalia Marciniak-Musiał

    Natalia Marciniak-Musiał

    dziennikarka Tygodnika Poradnika Rolniczego specjalizująca się w tematyce społecznej oraz uprawie roślin

    przeczytaj inne artykuły tego autora
    autor Dorota Kolasińska

    Dorota Kolasińska

    <p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

    przeczytaj inne artykuły tego autora
    r e k l a m a
    r e k l a m a

    Przeczytaj także

    Koszty produkcji zżerają zyski rolnikom. Jak to wygląda w Polsce i innych krajach UE?

    Ostatnie miesiące upływają rolnikom pod znakiem rosnących kosztów produkcji. Wiele osób z tego powodu zrezygnowało z dalszej pracy na roli. Jak się okazuje, problem drożejącej produkcji rolnej nie ogranicza się tylko do Polski. Kto jeszcze ma kłopoty?     

    czytaj więcej

    Plon do 12t/ha w pszenicy ozimej. Rekord AgriiDemo Tour 2022

    Tegoroczny cykl spotkań polowych AgriiDemo Tour 2022 firma zaplanowała w siedmiu lokalizacjach. Większość odbyła się w maju i czerwcu na poletkach doświadczalnych, gdzie eksperci firmy zaprezentowali szeroki wachlarz odmian Nasiona Dalgety.

    czytaj więcej

    Pchełki powodują pierwsze straty we wschodzącym rzepaku. Jakie zagrożenia powodują?

    Od 2020 r. możliwości ograniczania szkodników rzepaku jesienią poprawiła się. Przede wszystkim są na rynku zaprawy ograniczające szkodniki: Lupimosa 625 FS, Buteo Star czy też biologiczna zaprawa Integral Pro.

    czytaj więcej

    Najważniejsze tematy

    r e k l a m a
    Pytania i regulaminy
    Kategorie
    Produkty Agrarsklep
    Przydatne linki
    Social Media

    Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

    Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)