GUS twierdzi, że tegoroczne plony zbóż są rekordowe. Gdzie podziała się susza?
Główny Urząd Statystyczny oszacował, że w tym roku zasiano więcej zbóż, a także ich plony są znacznie większe niż w ubiegłym roku. Wyliczenia nieco dziwią, bo susza dała się we znaki w większości województw w Polsce.
Główny Urząd Statystyczny podał przedwynikowe szacunki dla upraw. Według danych powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2022 r. wyniosła około 7,2 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - około 5,9 mln ha, z tego: pszenicy ponad 2,5 mln ha; żyta blisko 0,7 mln ha; jęczmienia ponad 0,6 mln ha; owsa niespełna 0,5 mln ha; pszenżyta ponad 1,2 mln ha; mieszanek zbożowych około 0,4 mln ha. Ponadto GUS oszacował tegoroczne zbiory zbóż.
Zdaniem specjalistów GUS wyniosą one aż 36 mln ton. To o około (1,4 mln ton) 4 proc. więcej niż rok temu. Fakt ten zadziwia, tym bardziej, że w wielu województwach rolnicy bardzo silnie odczuli skutki suszy.
- zboża podstawowe z mieszankami zbożowymi 27,1 mln ton
- pszenica ozima 12,6 mln ton
- pszenica jara 0,9 mln ton
- żyto 2,4 mln ton
- jęczmień ozimy 1,5 mln ton
- jęczmień jary 1,3 mln ton
- owies 1,5 mln ton
- pszenżyto ozime 5,4 mln ton
- pszenżyto jare 0,2 mln ton
- mieszanki zbożowe ozime 0,2 mln ton
- mieszanki zbożowe jare 1 mln ton
- rzepak i rzepik ogółem 3,7 mln ton
Tegoroczne plony rzepaku i rzepiku GUS szacuje na ok. 3,4 t/ha. Z kolei zbiory rzepaku i rzepiku mają wynieść ok. 3,7 mln t, czyli o ok. 15% więcej niż rok temu. Wynika to między innymi ze zwiększeniem powierzchni ich uprawy o 8%, dzięki czemu wyniosła około 1,1 mln ha. W porównaniu do tych wyników, w roku 2021 - plon wyniósł 3,2 t/ha, a szacunki mówiły o 3,21 t/ha. Natomiast plony pszenicy ozimej mają być na poziomie 5,45 t/ha, a dla pszenicy jarej 4,27 t/ha (w 2021 roku było to 5,18 i 3,96 t/ha).
Mirosław Marciniak żartuje, że susza odwołana
Szacunki GUS zaskoczyły rolników i ekspertów branżowych.
- Zbiory zbóż podstawowych szacowane są na 27 mln ton, a więc nieznacznie poniżej ubiegłego roku. A to oznacza, że zbiory kukurydzy mają wynieść rekordowe 9 mln ton (+1.5 mln ton r/r). Przedstawiciele GUS najprawdopodobniej nie zauważyli, że w tym roku susza mocno dotknęła uprawy kukurydzy, a plony w regionach, gdzie już rozpoczęto zbiory są średnio o 30% niższe niż przed rokiem.
Według #GUS w 2022 w PL będą rekrodowe zbiory zbóż - 36 mln ton!!!
— Mirosław Marciniak InfoGrain (@infograin_m) September 30, 2022
✅Zbiory zbóż podstawowych 27 mln ton (vs 27.1 mln ton przed rokiem).
✅Ale za to w kukurydzy będziemy mieli rekordowe 9 mln ton (vs 7.5 mln ton). Susza odwołana😉 pic.twitter.com/SE0PvhZiBp
Rekordowe plony rzepaku ozimego i pszenicy w Lidze Mistrzów Plonowania
W ramach Ligi Mistrzów Plonowania PROCAM największy plon osiągnięto w woj. podkarpackim w uprawie rzepaku ozimego w gospodarstwie Wacława Szozdy. Plon wyniósł 6,421 t/ha i pobił o 0,231 t/ha dotychczasowy Rekord Polski (6,19 t/ha). Z kolei w Papowie Biskupim, w gospodarstwie Bartosza Wiśniewskiego indywidualny rekord plonowania rzepaku wyniósł 5,48 t/ha.
W ramach Ligi Mistrzów Plonowania zmierzono również plon pszenicy. Największe osiągnięcia zostały ustanowione na kilku odmianach m.in. nowości jaką jest RGT Ritter oraz odmianach będących w czołówkach plonowania ostatnich lat jak Findus oraz Argument, na którym padł tegoroczny najwyższy wynik – 12,358 t/ha!
Mniej ziemniaków i buraków cukrowych
GUS oszacował, że plony ziemniaków i buraków są sporo niższe niż w ubiegłym roku.
- zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) szacuje się na ok. 6,1 mln t (czyli ok. 15% mniej niż plonów zeszłorocznych),
- zbiory buraków cukrowych ocenia się na ok. 13,6 mln t (tj. o ok. 11% mniej od zbiorów uzyskanych w 2021 r.);
- produkcję warzyw gruntowych ocenia się na blisko 3,9 mln t (tj. o ok. 0,5% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim);
- przewiduje się, że zbiory owoców z drzew wyniosą ponad 4,7 mln t (tj. o 5,5% więcej od produkcji ubiegłorocznej);
- zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na przeszło 0,6 mln t (tj. ok. 5% więcej od zbiorów w 2021 r).
Susza znika
Jak wynika z kolei z najnowszych badań IUNG dzięki ostatnim opadom, susza znika. Nie zmienia to faktu, że ostro dała popalić rolnikom w 14 województwach praktycznie we wszystkich uprawach. A co to oznacza?Zgodnie z ustawą suszę oznaczają szkody, które wystąpią w trakcie 60 dni od 21 marca do 30 września w uprawach i na glebach, gdzie bilans wodny spadnie poniżej ustalonej ilości. Ocenia się, że plony wówczas w skali gminy będą niższe o 20%. Tym bardziej szacunki GUS są zaskakująco wysokie, jak na taki obszar suszy, który wystąpił w kraju.
oprac. dkol/nm-m na podst. GUS
fot. Envato Elements
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka Tygodnika Poradnika Rolniczego specjalizująca się w tematyce społecznej oraz uprawie roślin
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy