GUS pozytywnie ocenił wiosenny stan upraw rolnych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

GUS pozytywnie ocenił wiosenny stan upraw rolnych

28.05.2021autor: Janusz Biernacki

Wiosna dobrze rokuje plonom upraw polowych. Potwierdzają to obserwacje i wyniki rzeczoznawców GUS z I połowy maja 2021 r.

Coroczne wiosenne lustracje pól, łąk i sadów prowadzone przez rzeczoznawców GUS dają w tym roku nadzieję na dobre plony większości upraw, o ile lato, a właściwie susze rolnicze w tej porze roku, nie skoryguje tych ocen.

Eksperci oszacowali, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż ozimych wynosi 4,2 mln ha i jest mniejsza od ubiegłorocznej o ok. 5%. W poszczególnych gatunkach są to areały:
  • 1,9 mln ha pszenicy ozimej
  • 1,1 mln ha pszenżyta ozimego
  • 0,9 mln ha żyta ozimego
  • 0,2 mln ha jęczmienia ozimego.
Rzeczoznawcy szacują ponadto, że powierzchnia uprawy ziemniaków wynosi ok. 0,3 mln ha, a buraka cukrowego 0,2 mln ha.

Zimna, ale mokra wiosna
Z wiosennego raportu GUS o stanie upraw rolnych wynika również, że marzec był nieco cieplejszy od ubiegłorocznego, ze średnią temperaturą 3,3°C, wyższą o 0,1°C, natomiast kwiecień był zdecydowanie chłodniejszy. Średnia krajowa temperatura powietrza w tym miesiącu wynosiła 6,1°C i była niższa o 2,6°C od wartości z 2020 r.
Odwrotny układ dotyczy z kolei wielkości opadów atmosferycznych. W marcu średnia krajowa ich suma wyniosła 22 mm, tj. niecałe 60% normy, a w kwietniu spadło średnio 40 mm, 105% normy wielolecia.

Dobre przezimowanie
Z danych GUS wynika ponadto, że stan przezimowania upraw ozimych jest wyższy od ubiegłorocznego. Dla zbóż i rzepaku ozimego oceny wynoszą po 3,7 w skali 5-stopniowej. Oceny te są wyższe od ubiegłorocznych o 0,1 do 0,2 stopnia kwalifikacyjnego. Z kolei oceny dla TUZ wynoszą po 3,6 dla łąk i pastwisk i są wyższe o 0,3 do 0,4 stopnia.
Również stan upraw jarych jest w tym roku lepszy o 0,2 do 0,3 stopnia kwalifikacyjnego od ocen w 2020 r. i mieści się w przedziale od 3,4 do 3,5.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

GUS oszacował plony 2021. Czego możemy się spodziewać?

GUS wstępnie oszacował wielkość plonów i zbiorów głównych upraw rolniczych w 2021 roku. Dane dotyczą między innymi zbóż, rzepaku i rzepiku, ziemniaków, buraków cukrowych i siana. Co na razie wiemy o wielkości ziemiopłodów rolnych 2021?

czytaj więcej

Wieś Chrapowo po akcji "Masz głos" chce się rozwijać. Jakie mają pomysły?

Chrapowo w powiecie choszczeńskim nie ma KGW, ani OSP, ale dzięki akcji "Masz głos" zaczyna świetnie się rozwijać, a energiczna sołtyska snuje plany na rozwój wsi. Dowiedziała się m.in. jak wykorzystać fundusz sołecki i zyskać dodatkowe środki na wieś. Co jeszcze daje akcja "Masz głos"?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)