Grupa Azoty wznawia produkcję nawozów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grupa Azoty wznawia produkcję nawozów

12.10.2022autor: Bartłomiej Czekała

Spółki Grupy Kapitałowej Grupa Azoty wznawiają produkcję - państwowy gigant  w produkcji nawozów wydał dziś specjalny komunikat. Ma to związek ze zmianą sytuacji na rynku energetycznym.

O decyzji Zarządu Grupy Azoty S.A. poinformował na Twitterze rzecznik prasowa spółki Monika Darnobyt.

Jak czytamy  w komunikacie, w związku ze zmianą warunków rynkowych Zarząd Grupy Azoty S.A. podjął decyzję o uruchomieniu w dniu 12 października br. w Tarnowie produkcji na instalacji nawozów azotowych, kaprolaktamu, poliamidu 6.

Jednocześnie Zarząd  podjął decyzję o dociążeniu i uruchomieniu instalacji produkcji nawozów azotowych w Segmencie Agro, tj. doskonale znanych rolnikom nawozów takich jak: Pulan, Pulan Macro, Saletrzak 27 N, Pulrea, Pulrea + INu i RSM także od dnia 12 października br.

r e k l a m a
Jednocześnie po pełnym uruchomieniu instalacji nawozowych, w postoju w Grupie Azoty Puławy nadal pozostanie instalacja kaprolaktamu (Segment Tworzywa) oraz instalacja melaminy (Segment Agro).


Długi przestój w produkcji nawozów

Przypomnijmy, że 23 sierpnia br. Grupa Azoty poinformowała w specjalnym komunikacie, że wstrzymano pracę instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Spółka ogranicza wytwarzanie amoniaku do 10% mocy produkcyjnych. Oberwał tym samym segment agro, ale i tworzyw sztucznych. Nie wstrzymano jedynie produkcji siarczanu amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin, NOXy, Likam oraz Pulnox. Grupa Azoty dodała, że kontynuuje produkcję katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz kwasu azotowego stężonego. Jak podaje Grupa decyzja została podjęta w związku z dużym wzrostem cen gazu ziemnego. 

- W trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe. Obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego, determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od Spółki i nie była możliwa do przewidzenia - informowała w sierpniu firma. 


Dzień później produkcję nawozów w związku z trudną sytuacją rynkową wstrzymała także spółka Anwil.

Pomoc dla producentów nawozów

Ok. 40% rolników, którzy składali wnioski w ARiMR o dopłaty do nawozów jeszcze czeka na wsparcie. Tymczasem rządowe wsparcie ma trafić także do producentów nawozów. Przypomnijmy, że na posiedzeniu w dniu 20.09.2022 r. Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra rozwoju i technologii projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024.


W ramach tej ustawy rząd będzie chciał udzielić przedsiębiorcom pomocy publicznej w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego w latach 2022–2024. Projekt ustawy określa zasady udzielania takiej pomocy. Wsparcie będzie przeznaczone dla przedsiębiorców, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów. Na ten cel do przedsiębiorców do końca tego roku ma trafić ponad 5 mld zł.

Według danych Towarowej Giełdy Energii średnia cena gazu ziemnego w sierpniu 2022 r. wyniosła 1104,63 zł/MWh i była o 420% wyższa niż rok wcześniej. Energia elektryczna kosztowała w tym samym miesiącu 1390,76 zł/MWh, czyli o 263% więcej niż rok wcześniej. To dwa główne powody uruchamiania rządowego wsparcia dla sektora produkcyjnego.

Fot. Sierszeńska

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Brazil Potash przygotowuje się do przyszłych dostaw

Brazylijskie stowarzyszenie rolnicze Amaggi i kanadyjska firma chemiczna Brazil Potash podpisały umowę na zakup 500 tysięcy ton nawozów potasowych rocznie, na okres 15 lat.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Rolnicy nadal nie otrzymali dopłat do nawozów. Czy wypłatę wstrzymano?

O pilne zakończenie realizacji należnych rolnikom dopłat do nawozów, z dramatycznym apelem do ministra rolnictwa zwróciła się Krajowa Rada Izb Rolniczych. Tymczasem rząd już planuje nowe wsparcie, tym razem nie dla rolników, ale firm nawozowych. 

czytaj więcej
Aktualności

Czy będą nawozy po 3 tys. zł za tonę? Wicepremier Kowalczyk składa deklaracje!

„Będziemy się starali żeby produkcja nawozów była uruchomiona, a ich cena akceptowalna” – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk podczas spotkania z przedstawicielami izb rolniczych w Częstochowie. Minister rolnictwa zadeklarował, że już niedługo nawozy będą w cenie akceptowalnej dla rolników. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)