Gleba - największy warsztat pracy rolnika. Jak ją regenerować? Rolniczy temat, odc. 29
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Gleba - największy warsztat pracy rolnika. Jak ją regenerować? Rolniczy temat, odc. 29

24.11.2022autor: Tomasz Czubiński Bartłomiej Czekała

Gleba jest najważniejszym i największym warsztatem pracy człowieka. Od jej kondycji zależy to, ile wyprodukujemy pierwotnych surowców nie tylko spożywczych, ale również przemysłowych czy energetycznych. Niestety, w wielu przypadkach gleba jest zdegradowana albo nie jest we właściwej kondycji. O tym jak można temu przeciwdziałać w tym odcinku programu Rolniczy temat redaktor Tomasz Czubiński Rozmawia z Adamem Bauczą z Fundacji Terra Nostra.

Tomasz Czubiński: Gleba często jest zdegradowana i wyjaławiana. Fundacja Terra Nostra ma na celu takie działania, aby poprawić jej kondycję. Ale czy tylko tych zdegradowanych gleb?

Adam Baucza: No nie, nie tylko gleby zdegradowane i tutaj jeżeli mówimy o tym, że mamy w Polsce dużą część gleb zdegradowanych, fakt jest ich coraz więcej. Niestety, przez intensywne rolnictwo, które na przestrzeni ostatnich lat jest jedyną formą produkowania towarów i żywności. To, co robimy, to staramy się uświadomić przede wszystkim rolników i nie tylko rolników, ale i branżę spożywczą, rolniczą żeby wiedzieli, że właśnie gleba jest tym podstawowym warsztatem, bez którego nie wyprodukujemy niczego i będziemy mieli niestety problemy. Za chwilę z produkcją żywności, z kryzysem żywnościowym, następne pokolenia w ogóle będą miały problemy, żeby na tej glebie funkcjonować.

Tomasz Czubiński: Także coraz częściej mówimy o takich pojęciach jak rolnictwo węglowe, regeneracja, rolnictwo regeneracyjne, biologizacja. Jak dojść do tego i co to daje rolnikowi?

r e k l a m a
Adam Baucza: Jest dużo pojęć już od jakiegoś czasu - od dobrych kilku lat coraz częściej mówi się właśnie o rolnictwie regeneratywnym, teraz nawet o rolnictwie węglowym. Według mnie rolnictwo węglowe jest efektem rolnictwa regeneratywnego, bo dzięki roślinom, które na tej glebie naszej rosną wiążemy dwutlenek węgla, czyli tlen i węgiel w glebie i to jest tylko efekt. Ale rolnictwo regeneracyjne tak naprawdę ma za zadanie poprawienie gleby, jej funkcjonowania, jej struktur, tego żeby ta gleba lepiej rodziła, więcej rodziła. Żeby finalnie te wszystkie produkty i towary, które na tej glebie powstają, były lepsze jakościowo i to jest to, czym my się zajmujemy. Na dzień dzisiejszy trudno wymierzyć jest w pieniądzach czy w jakiś innych w jednostkach efekt wiązania dwutlenku węgla.

Tomasz Czubiński: Ponieważ jeszcze na razie nie ma handlu certyfikatami węglowymi i u nas w Polsce, ale rolnictwo węglowe czy rolnictwo regeneratywne ma również takie wymierne efekty. O co tutaj chodzi?

Adam Baucza: Przede wszystkim chodzi o to, co rolnicy i gospodarstwa dostrzegają na pierwszy rzut oka i to, że mniej wydają na swoją produkcję, czyli ponoszą mniejsze koszty. Jeżeli mówimy np. o nawozach, to odpowiednio wiemy jak do gleby podejść, jak ją nawozić. Wiemy, jak regulować te dawki nawozów, które do tej pory stosowaliśmy, ale w inny sposób, to wtedy jesteśmy w stanie zaoszczędzić.

Obejrzyj całą rozmowę z ekspertem!


autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co daje i Ile kosztuje badanie gleby? [STAWKI]

Badanie gleb powinno być rutynową czynnością w każdym gospodarstwie. Pobranie kilku próbek z pewnością ułatwi pracę w polu i wpłynie na plany rolników wobec danego kawałka gruntu. Nie warto uprawiać ziemi “na oko”, ponieważ koszty, które poniesie gospodarz, ratujący plon, z pewnością przewyższą opłatę za pobranie próbki glebowej.  

czytaj więcej
Zarządzanie

Warto zabezpieczyć nie tylko uprawy i zwierzęta, lecz także pozostałe mienie. Rolniczy temat, odc. 32

Rolnictwo w Polsce jest pod presją wielu zewnętrznych czynników. Do jednych z nich należą ryzyka pogodowe, których w ostatnich latach w związku ze zmianami klimatu jest coraz więcej. Ale nie tylko one wpływają na rentowność i dowodowość w gospodarstwie rolnym Dlaczego i w jaki sposób warto się od tych wszystkich ryzyk ubezpieczyć?

czytaj więcej
Aktualności

Do ARiMR po skierowanie na 15 bezpłatnych badań?

  Profilaktyka zdrowotna jest bardzo ważna dla wczesnego wykrywania chorób zagrażających zdrowiu pacjentów. Rolnicy badają się rzadko, a zachęcić ma ich do tego akcja ARiMR i resortu zdrowia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)