Genom żyta rozkodowany
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Genom żyta rozkodowany

23.08.2021autor: dr Maria Walerowska

Po prawie 4 latach prac badawczych, 63 naukowców z 13 krajów, w tym czterech z Polski, rozkodowało genom żyta. To kamień milowy dla nauki i hodowli.

W międzynarodowej grupie znaleźli się badacze z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz z SGGW w Warszawie. Autorami badania są członkowie międzynarodowego zespołu The International Rye Genome Sequencing Consortium.

Rozkodowanie genomu żyta było dużym wyzwaniem naukowym. Genom żyta liczy prawie 8 mld nukleotydów, czyli ponad 2 razy więcej niż DNA człowieka.

W trakcie, gdy prace wyżej wspomnianej międzynarodowej grupy badawczej były już mocno zaawansowane, pojawiła się informacja, że grupa naukowców z Chin również pracuje nad zsekwencjonowaniem genomu żyta. Międzynarodowe konsorcjum pracowało nad sekwencją DNA europejskiej linii żyta, zespół chiński nad azjatycką formą tego gatunku. Wyścig obu zespołów, trwający kilkadziesiąt miesięcy, zakończył się remisem. Publikacje ukazały się w tym samym terminie.

Rozkodowany genom żyta to baza danych, dzięki której będziemy mogli dowiedzieć się, dlaczego nasze żyto czasami choruje, daje plony niższe od naszych oczekiwań, dlaczego zbierane ziarno nie zawsze nadaje się do produkcji smacznego pieczywa.

autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Żyto hybrydowe idealne na nasz klimat i słabe gleby

Postęp w hodowli żyta zarówno populacyjnego, jak i hybrydowego jest dynamiczny i ciągły. Już od dwóch lat na Listach Odmian Zalecanych żyta ozimego połowa to hybrydy. Powód rosnącej popularności odmian hybrydowych jest oczywisty – plonują nawet o 30% wyżej od odmian populacyjnych, a i młyny chętniej kupują ziarno hybryd. Co trzeba wiedzieć o mieszańcach żyta, jeżeli zamierzamy siać je po raz pierwszy? Czy uprawa żyta hybrydowego jest trudna?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zapraszamy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu – Sesja: Uprawa i technika II

Coraz trudniej jest gospodarować w rozchwianych warunkach pogodowych i rynkowych. Obecnie bardzo dużym wyzwaniem jest ochrona upraw w warunkach suszy i upałów. Jedną ze strategicznych potrzeb gleb jest natomiast wprowadzanie w coraz szerszym zakresie międzyplonów, które działają fitosanitarnie, strukturotwórczo i aktywują życie biologiczne. Na te zagadnienia odpowiemy podczas już VIII Forum Rolników i Agrobiznesu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)