Europejska Agencja Chemikaliów: glifosat nie jest rakotwórczy!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Europejska Agencja Chemikaliów: glifosat nie jest rakotwórczy!

31.05.2022autor: Dominika Mulak

Glifosat nie może być klasyfikowany jako rakotwórczy - twierdzi Europejska Agencja Chemikaliów w postępowaniu dotyczącym ponownego dopuszczenia herbicydu do obrotu. Nie oznacza to jednak, że zakaz nie jest brany pod uwagę.

W 2017 roku eksperci z Komitetu ds. Oceny Ryzyka (RAC) działającego w ramach Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) oświadczyli, że glifosat nie jest substancją rakotwórczą. Swoją opinię wyrazili po przeanalizowaniu wielu dostępnych dowodów naukowych i nadal ją podtrzymują.

Zgodnie z oceną glifosat jest zatem nadal uważany za szkodliwy dla oczu i toksyczny dla organizmów wodnych.

„Komitet doszedł do wniosku, że dostępne dowody naukowe nie spełniają kryteriów klasyfikacji glifosatu (...) jako rakotwórczego, mutagennego lub działającego szkodliwie na rozrodczość” – podała ECHA w poniedziałkowym komunikacie prasowym. Ta klasyfikacja jest zgodna z klasyfikacją przedstawioną już przez cztery państwa członkowskie UE w czerwcu 2021 roku.


Nakaz czy zakaz?

Ocena ECHA zostanie teraz uwzględniona w kompleksowej analizie ryzyka przeprowadzonej przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). EFSA chce zakończyć tę procedurę do połowy 2023 roku. Zezwolenie UE na stosowanie glifosatu wygasa w grudniu 2022 roku. Obecnie rozważane jest tymczasowe przedłużenie obecnego zezwolenia.

Decyzja EFSA nie oznacza jednak, że zakaz stosowania glifosatu nie jest brany pod uwagę. Ostatecznie ponowna autoryzacja zależy od głosowania państw członkowskich UE. Opinie i oceny agencji UE służą jedynie jako pomoc w podejmowaniu decyzji.

 

Konstantin Kockerols, www.topagrar.com

 

autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Glifosat zostanie ponownie zatwierdzony? Duże zaangażowanie nie tylko ze strony firm chemicznych

Ocena ryzyka stosowania glifosatu miała być przeprowadzona znacznie szybciej. Nastąpi to jednak dopiero w 2023 roku. 

czytaj więcej

Ocena ryzyka stosowania glifosatu miała być przeprowadzona znacznie szybciej. Nastąpi to jednak dopiero w 2023 roku

Ocena ryzyka stosowania glifosatu zostanie przeprowadzona dopiero w połowie 2023 r., mimo, że obecne zatwierdzenie herbicydu wygaśnie do końca tego roku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Co dalej z zakazem stosowania glifosatu?

Ocena ryzyka stosowania glifosatu zostanie przeprowadzona dopiero w połowie 2023 r., mimo, że obecne zatwierdzenie herbicydu wygaśnie do końca tego roku. Opóźnienie jest związane z bezprecedensowym zainteresowaniem przyszłością glifosatu. Unijne agencje, które mają podjąć decyzję zostały zasypane opiniami w tej sprawie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)