Efektywne i tańsze nawożenie oraz ochrona – to możliwe! VII Forum Rolników i Agrobiznesu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Efektywne i tańsze nawożenie oraz ochrona – to możliwe! VII Forum Rolników i Agrobiznesu

05.11.2022autor: dr Maria Walerowska

Dzisiaj sen z powiek spędzają rolnikom ceny nawozów i paliwa. Za chwilę zabraknie chemii do ochrony, zwłaszcza przed szkodnikami. Na dodatek klimat rzuca co roku wyzwania. Jak w takich warunkach ustabilizować plony i gdzie szukać oszczędności?

Zmiany klimatu towarzyszą nam już od kilku sezonów – w zasadzie to pogodowa huśtawka i skrajności. Klimat nie ułatwia decyzji agrotechnicznych, a na dodatek ceny nawozów poszybowały w górę, podobnie jak ceny paliwa i energii. To wszystko przekłada się na zdecydowanie wyższe koszty produkcji. Jak w takich realiach zaplanować uprawy w gospodarstwie na kolejne lata i dopasować je do warunków glebowo-klimatycznych w gospodarstwie? Jakie rośliny będą się opłacały w przyszłości? Jak ograniczyć koszty nawożenia i ochrony, a jednocześnie zabezpieczyć stabilne plony?

Okazuje się, że na świecie rolnicy dysponują różnymi rozwiązaniami ułatwiającymi podejmowanie decyzji agrotechnicznych. Potrzebne jest także nieco inne podejście do problemów agrotechnicznych, zwłaszcza w kontekście wymagań Zielonego Ładu i związanych z tym bioróżnorodności czy ekoschematów. Jak zrobić to w praktyce?

Podyskutujemy m.in. o tym podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu podczas sesji Uprawa, na którą już dziś serdecznie zapraszam. Swoją wiedzą i doświadczeniami podzielą się m.in. dr hab. Zuzanna Sawinska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz prof. Hansgeorg Schönberger – niezależny doradca agrotechniczny z firmy N.U. Agrar. Z kolei Artur Kozera z firmy Rapool podpowie, jak najlepiej dobrać do stanowiska odmianę rzepaku, a Paweł Talbierz z Cortevy zaprezentuje nowe rozwiązanie w ochronie fungicydowej zbóż.

r e k l a m a

Zapraszam serdecznie na sesję Uprawa podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu!

 

Sesja uprawa

Zmiany klimatu, bioróżnorodność, ekoschematy, zmianowanie – agrotechniczne wyzwania w uprawie

Program:

  • 13:45 „Efektywne płodozmiany w warunkach suszy, drogich nawozów i ograniczeniach w chemicznej ochronie roślin” prof. Hansgeorg Schönberger, N.U. Agrar

  • 14:45 „Zmiany klimatu i warunków uprawy to główne wyznania w poszukiwaniu najefektywniejszych odmian rzepaku” Artur Kozera, Rapool

  • 15:05 „5 powodów, dla których warto czekać na fungicyd z nowym mechanizmem działania w ochronie zbóż” Paweł Talbierz, Corteva

  • 15:25 „Zmienność klimatu utrudnia decyzje agrotechniczne – czym się kierować? Nowe rozwiązania i trendy na świecie wspomagające decyzje” dr hab. Zuzanna Sawinska, prof. UP w Poznaniu

  • 16:00 Debata: dr hab. Zuzanna Sawinska prof. UPP, prof. Hansgeorg Schönberger, Artur Kozera, Paweł Talbierz oraz dr Maria Walerowska, Janusz Biernacki

  • 16:45 Zakończenie sesji

 

Partnerzy sesji: Corteva, Rapool

autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Jak pogoda wpływa na pH gleby?

Od warunków atmosferycznych i glebowych w dużej mierze zależy, jak kształtować się będzie pH gleby, również na szybkość działania zastosowanych nawozów wapniowych. Jak pogoda wpływa na zakwaszenie gleby?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Jak tanio utrzymać czyste pola i zdrowe rośliny w nowej WPR?

Jak w nowej Wspólnej Polityce Rolnej i zmianach związanych z wprowadzeniem ekoschematów rolnicy utrzymają czyste pola i zdrowe rośliny przy możliwie niskich nakładach finansowych? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w czasie sesji Uprawa i Technika II w czasie VII Forum Rolników i Agrobiznesu.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Jak oszczędzać wodę i paliwo utrzymując zdrowie gleby i roślin?

O zdolności gleby do magazynowania wody, rolnictwie precyzyjnym, zmianach klimatu, zdrowiu roślin oraz utrzymaniu i strukturze gleby będziemy rozmawiać w czasie sesji: Uprawa i Technika I w czasie VII Forum Rolników i Agrobiznesu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)