Dramat w gminie Gniewkowo! Rolnicy wpuszczeni w kanał, uprawy gniją na polach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dramat w gminie Gniewkowo! Rolnicy wpuszczeni w kanał, uprawy gniją na polach

06.07.2020autor: Kamila Szałaj

W gminie Gniewkowo (woj. kujawsko-pomorskie) woda zalega na polach już od trzech tygodni. Wieloletnie zaniedbania i nieczyszczone kanały sprawiły, że teraz zamiast zbiorów marchwi i cebuli rolnikom pozostaje łowienie ryb!

W połowie czerwca tego roku pola uprawne gminy Gniewkowo (woj. kujawsko-pomorskie) zostały zalane. Nawalne deszcze spowodowały, że woda z kanału Gniewkowskiego wylała się na pola rolników i zalega na nich już od 3 tygodni! Większości upraw nie da się uratować. Warzywa już zaczęły gnić i nie nadają się do zbioru i przetwórstwa. Podobne problemy mają też producenci zbóż i buraków cukrowych.


Poziom wody jest na tyle wysoki, że uniemożliwia wjazd na pola i wykonanie jakichkolwiek zabiegów ochronnych, dlatego wiele plantacji zostanie zniszczonych przez agrofagi. W takiej sytuacji jest kilkudziesięciu rolników, a skala zniszczeń obejmuje obszar kilkuset hektarów.

Rolnicy walczą z urzędnikami od lat

Ale całej tej historii można było zapobiec. Rolnicy już w 2006 roku zwracali się z prośbą do Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych o podjęcie zdecydowanych działań w zakresie uregulowania stosunków wodnych na Kanale Gniewkowskim. 

- Brak przygotowania dolnego odcinka kanału do przyjęcia zwiększonej ilości wód skutkuje tym, że nawet przy niewielkich wezbraniach woda zalewa przyległe grunty – wyjaśnia nam Małgorzata Majchrzak-Ciechorska, jedna z wielu poszkodowanych rolników.
 
O zaniedbaniach konserwacyjnych rolnicy informowali Kujawsko-Pomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, Urząd Gminy Gniewkowo i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego ponownie w 2009 roku. 

- W dokumentach z tego okresu prosiliśmy też o oszacowanie strat z tym związanych. W odpowiedzi dostaliśmy pismo, które mówi, że „człowiek nie jest wstanie projektować kanałów o nieograniczonej przepustowości” oraz że „w wyniku przeprowadzonej szczegółowej analizy technicznej nie widzimy podstawy o ubieganie się o odszkodowanie za szkody wynikłe z zalania wodą kanału Gniewkowskiego gruntów będących Pana własnością” – wyjaśnia Majchrzak-Ciechorska.
r e k l a m a

O regularnym czyszczeniu kanału zapomniano


Kiedy w styczniu 2018 roku powstało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, rolnicy mieli nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie. Jednak ostatnie suche lata spowodowały, że wody przestały wylewać, a o regularnym czyszczeniu kanału zapomniano. Powiększające się zamulenie kanału i jeziora odbierającego wodę oraz trzcinowiska na skarpach kanału rozrosły się do tego stopnia, że zasłoniły światło przepływu, uniemożliwiając odpływ wód z pól. 

- My rozumiemy sytuację, wiadomym jest, że kanał ma ograniczoną przepustowość i że woda ma prawo wylać, ale dlaczego od trzech tygodni poziom wody nie spada, a w wyniku kolejnych opadów jest coraz wyższy? – mówi Majchrzak-Ciechorska.

Zdaniem rolników powodem zalań są zaniedbania w konserwacji kanału oraz nadmierne zamulenie jeziora, które powinno być zbiornikiem retencyjnym dla tego terenu zlewni kanału Gniewkowskiego.




fot. Grzegorz Głowacki


fot. Grzegorz Głowacki


fot. Marcin Lewandowski


fot. Marcin Lewandowski


fot. Grzegorz Głowacki


fot. Małgorzata Majchrzak-Ciechorska


fot. Małgorzata Majchrzak-Ciechorska


fot. Małgorzata Majchrzak-Ciechorska


fot. Małgorzata Majchrzak-Ciechorska


fot. Wojciech Kopeć
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Nie będzie zmian w uprawnieniach organizacji prozwierzęcych

Nie będzie zmian w przepisach dotyczących uprawień organizacji prozwierzęcych do odbierania zwierząt gospodarskich. W ministerstwie rolnictwa wycofano się z prac nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Czy to koniec pomysłów na ukrócenia działalności ekoterrorystów? 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ulewy i podtopienia w całej Polsce. Kolejne niebezpieczne zjawiska przed nami

W miniony weekend w wielu miejscach w całej Polsce przeszły potężne ulewy i burze. Najgorsza sytuacja jest na południu i na wschodzie Polski. Tam miejscami w ciągu kilku godzin spadło nawet 150 mm deszczu. Taka pogoda może utrzymać się do piątku. Poszkodowani są także rolnicy. Woda zalała setki hektarów upraw.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)