Dawki mikroelementów dla roślin uprawnych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dawki mikroelementów dla roślin uprawnych

13.09.2023

Pytanie Czytelnika: Jakich mikroelementów potrzebują rośliny uprawne najbardziej?

Z mikroelementami dla roślin uprawnych jest jak z lekarstwami u człowieka – niewielkie dawki poprawiają zdrowie i kondycję fizjologiczną. Trzeba jednak wiedzieć, jaki składnik należy podać w pierwszej kolejności i w jakiej dawce.


Zobacz także: Chaber bławatek - jak rozpoznać siewki chwastów?


Pszenica i jęczmień mają wysokie zapotrzebowanie na miedź, a dodatkowo zboże chlebowe także na mangan. W rzepaku, buraku cukrowym i na plantacjach lucerny na pierwszym miejscu znajduje się bor, a w kukurydzy cynk. Na drugim miejscu pod względem ważności mamy mangan w uprawie pszenżyta, jęczmienia i owsa, u tego ostatniego również miedź. Tę samą rangę ma bor w kukurydzy oraz mangan w rzepaku, buraku cukrowym i ziemniaku.

Dawki mikroelementów:

Stosując nawozy mikroelementowe w formie soli, dawki składnika w przeliczeniu na formę pierwiastkową wynoszą:
  • dla boru w zbożach, kukurydzy i ziemniaku 200 g/ha, a w rzepaku, buraku 300 g/ha;
  • dla miedzi w zbożach od 200 do 300 g/ha, w kukurydzy, rzepaku, buraku i ziemniakach po 300 g/ha;
  • dla cynku w pszenicy, kukurydzy, buraku i ziemniaku po 500 g/ha;
  • dla manganu w ziemniaku i buraku po 1500 g/ha, a w zbożach i rzepaku po 1000 g/ha;
  • dla molibdenu w buraku i lucernie po 100 g/ha, a w owsie, kukurydzy, rzepaku i ziemniaku po 60 g/ha.

Fot: Biernacki
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Chaber bławatek - jak rozpoznać siewki chwastów?

Dobór herbicydów zwykle opiera się na znajomości pola - środek dobieramy na chwasty, z którymi mieliśmy największy problem, o stosunkowo szerokim spektrum zwalczanych chwastów. Kłopot zaczyna się, gdy mamy nowe pole, gdy nie wiemy, co na nim wyrośnie lub warunki pogodowe powodują, że kiełkują chwasty pojawiające się co kilka lat. Wówczas trzeba je rozpoznać w fazie liścieni (lub pierwszego liścia w przypadku jednoliściennych oraz kiełkujących hipogeicznie). Jak rozpoznać siewki chabra bławatka? Czym możemy go zwalczyć?

czytaj więcej

Siewki miotły zbożowej - jak rozpoznać i zwalczyć?

Dobór herbicydów zwykle opiera się na znajomości pola - środek dobieramy na chwasty, z którymi mieliśmy największy problem, o stosunkowo szerokim spektrum zwalczanych chwastów. Kłopot zaczyna się, gdy mamy nowe pole, gdy nie wiemy, co na nim wyrośnie lub warunki pogodowe powodują, że kiełkują chwasty pojawiające się co kilka lat. Wówczas trzeba je rozpoznać w fazie liścieni (lub pierwszego liścia w przypadku jednoliściennych oraz kiełkujących hipogeicznie). Jak rozpoznać siewki miotły zbożowej? Czym możemy miotłę zbożową zwalczyć?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)