Co z tym klimatem? Wywiad z prof. Bogdanem Chojnickim z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co z tym klimatem? Wywiad z prof. Bogdanem Chojnickim z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

26.08.2023autor: Karol Bujoczek

Pogodowy rollercoaster daje się nam coraz bardziej we znaki. Jak nie upały, to gwałtowne burze i podtopienia. Jak rolnicy mogą i mają reagować na zmiany klimatu?

Karol Bujoczek, red. nacz. top agrar Polska: Już się wydawało, że będziemy mieli superrok. Zima była łagodna, wiosna mokra, upały nie przyszły tak szybko. Dobry start wegetacji, ale od połowy maja mamy susze, a na żniwa po upałach ulewy. Co się dzieje z tą pogodą?
Prof. Bogdan Chojnicki, Pracownia Bioklimatologii, UPP: W pewnym sensie jest to naturalny zbieg niekorzystnych okoliczności. Na początku roku faktycznie wyobrażaliśmy sobie, że ten rok będzie dobry. Pogoda jest bardzo zmienna. To jest też sygnał, że na skutek tych zmian susze poplątane z ulewami będą pojawiać się coraz częściej.
K. B.: Rośnie temperatura, suma opadów niekoniecznie się zmienia, ale ich rozkład jest niekorzystny. No i przede wszystkim te ulewne deszcze. Jak my w rolnictwie mamy się do tego przystosować?
B. C.: Często zmiana klimatu w kontekście wyższej temperatury jest bagatelizowana. Jednak więcej dni bezchmurnych, słonecznych to większe natężenie parowania, a co za tym idzie – susza. Wyższa temperatura oznacza więcej wody w atmosferze i stąd gwałtowne opady. Kiedy połączymy te dwa aspekty, to wzrost temperatury oznacza częstsze występowanie zjawisk ekstremalnych, gwałtownych opadów i susz. Niestety, taka jest perspektywa dla naszego regionu: niewielki wzrost opadów, ale wzrost temperatury i częstsze susze. I choć będzie tyle samo deszczu w roku, opady będą gwałtowniejsze.
K. B.: Nie zatrzymujemy tej wody z opadów. Co musimy zrobić, aby tym nierównomiernym opadem tak zarządzać, żebyśmy tę wodę mieli dłużej do dyspozycji?
B. C.: Odpowiedź jest jedna: budować retencję. Musi się zacząć od retencji w glebie. Ciężko jest sobie wyobrazić sytuację, w której wszędzie będziemy budować zbiorniki wodne, w których będziemy retencjonować wodę, którą później będziemy rozprowadzać po polach. Zaczynamy od gleby – dbamy o jej strukturę i zawartość materii organicznej. Szeroko uprawiane rośliny są często zagrożeniem dla materii organicznej i bez niej gleba staje się słabszą gąbką. Z atmosfery będzie padać tyle samo wody, ale nasze pola muszą być lepszą gąbką, by wchłonąć tę wodę.
Zachęcam do obejrzenia całego wywiadu!
autor Karol Bujoczek

Karol Bujoczek

<p>Redaktor Naczelny „top agrar Polska”, specjalista w zakresie rolnictwa, polityki rolnej i ekonomiki gospodarstw</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniaki

Zaraza po upałach i... ulewach. Warto porozmawiać o tym na Targach Ziemniaczanych

Wydawać może się, że zaraza ziemniaka w wyniku upałów przyhamowała rozwój na plantacjach. Niestety, sprawca choroby czeka, a tam, gdzie lał deszcz panoszy się bez większych przeszkód.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zapraszamy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu – Sesja: Uprawa i technika II

Coraz trudniej jest gospodarować w rozchwianych warunkach pogodowych i rynkowych. Obecnie bardzo dużym wyzwaniem jest ochrona upraw w warunkach suszy i upałów. Jedną ze strategicznych potrzeb gleb jest natomiast wprowadzanie w coraz szerszym zakresie międzyplonów, które działają fitosanitarnie, strukturotwórczo i aktywują życie biologiczne. Na te zagadnienia odpowiemy podczas już VIII Forum Rolników i Agrobiznesu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)