Chemirol – prężny partner w sektorze rolnictwa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Chemirol – prężny partner w sektorze rolnictwa

27.02.2023autor: Janusz Biernacki

Od mogileńskiej hurtowni ś.o.r. do wielokierunkowego przedsiębiorstwa, tak można w skrócie przedstawić ewolucję firmy Chemirol w Polsce. Dziś działa także na wielu rynkach zagranicznych i w dalszym ciągu się rozwija.

W skrótowej wersji historię i bieżącą działalność firmy zaprezentowali dr Alicja Milewicz-Pełczyńska, Dyrektor Działu Marketingu oraz Krzysztof Bzdęga, Dyrektor ds. Zarządzania Wiedzą w PUH Chemirol, podczas konferencji prasowej 23 lutego br. w Ciechocinku (patrz zdjęcie).
W trakcie spotkania z dziennikarzami firma Chemirol przedstawiła swoje osiągnięcia i główne działy obejmujące m.in. dystrubucję ś.o.r., nawozów, czy materiału siewnego. Do Grupy Chemirol należą także spółki:
  • Innvigo
  • Napena
  • Flora Praszka
  • Agrolex.
Ponadto, od 2022 r. firma ma udziały w Bałtyckim Terminalu Zbożowym spółki Mondry. Współpracuje również z firmą Agricultural Trials, wykonującą kompleksowe badania gleby. W minionym roku powstał też 15. oddział firmy na Podkarpaciu. W jej ofercie rynkowej znajduje się natomiast 67 s.cz. pestycydów i 182 marek własnych. Chemirol zatrudnia obecnie ponad 1000 osób, w tym ponad 200 terenowych doradców klienta.
Idę po rekord
Jedną z inicjatyw promocyjnych firmy jest akcja „Idę po rekord”, której efekty zaprezentowali Marcjanna Pawlak – Kierownik Marketingu oraz dr Rafał Sobieszczański, z-ca Dyrektora ds. Zarządzania Wiedzą (patrz foto). W 2022 r. program ten obejmował 4 gatunki, tj.: pszenicę, rzepak, kukurydzę oraz w buraka cukrowego. Gospodarstwa wdrożone na każdym etapie tych prac działały wg zaleceń firmowych doradców, stosując produkty firm Chemirol i Innvigo.

W ramach tej akcji w rzepaku ozimym najwyższy plon w produkcji towarowej wynosił 5,77 t/ha, w pszenicy ozimej 11,6 t/ha, a wyniki pochodzą z gospodarstw zlokalizowanych na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. W kukurydzy ziarnowej uzyskano wynik 18 t/ha, a w buraku cukrowym w Otmuchowie (woj. opolskie) 112,11t/ha, przy polaryzacji cukru 16%. Rezultat ten jest obecnie oficjalnym rekordem Polski, którego realizację i pomiary polowe nadzorowało Biuro Rekordów Polski.
Produkty mikrobiologiczne
Zmiany klimatu i oczekiwania klientów sprawiają, że ewoluuje także rolnictwo europejskie. UE stawia tu nowe wyzwania, np. w ramach Zielonego Ładu. Jednym z kierunków tych przemian jest rosnąca liczba produktów mikrobiologicznych na rynku. W ofercie firmy Chemirol są nimi, m.in.:
  • Bakto Kompleks – preparat ma wspomagać rozkład materii organicznej w glebie oraz uwalnianie składników pokarmowych
  • Bakto ProFos – stymuluje uwalniania fosforu w glebie z jego form niedostępnych dla roślin w formę przyswajalną H2PO4_
  • Batko G-Stop – wspomagający rozwój roślin, podnosi ich wigor oraz odporność na stresowe czynniki środowiska, dzięki czemu można ograniczyć stosowanie fungicydów w uprawie. 
  • BlueN – zawiera bakterie Methylobacterium symbioticum, wiążące wolny azot z powietrza i dostarczające go roślinom, pomijając transport z korzeni do organów wegetatywnych, co redukuje jego niedobór m.in. w warunkach suszy.
– Wszystkie produkty z Linii Bakto są w formie płynnej i zawierają bakterie z rodzaju Bacillus w formach przetrwalnikowych. Działają zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach, mogą być stosowane z wieloma środkami ochrony roślin, nawozami dolistnymi, RSM, kwasami humusowymi czy nawozami naturalnymi – mówił podczas spotkania Paweł Kossakowski, z-ca Dyrektora Działu w PUH Chemirol (patrz zdjęcie).
BlueN – alternatywne źródło azotu
Preparat BlueN to innowacyjne rozwiązanie w ofercie firmy Chemirol, którego producentem jest Corteva Agrisciene. Według wielu badań i doświadczeń produkt pozwala m.in. osiągnąć lepsze plony przy mniejszej dostępności azotu z gleby.
– W doświadczeniach prowadzonych w latach 2021–2023 BlueN dostarczył w rzepaku ok 50 kg/ha N, co odpowiada 147 kg/ha saletry amonowej; 56 kg/ha N w zbożach, zastępując 165 kg/ha nawozu azotowego i 76 kg/ha N w kukurydzy, odpowiednio 223 kg/ha saletry – mówił dr Marek Reich, Manager ds. Rozwoju Nowych Produktów w firmie Chemirol (patrz zdjęcie).
W trakcie debaty wiele porad i praktycznych sugestii dotyczących tego preparatu przedstawił także Rafał Opiłowski – Dyrektor Działu NBBA PUH Chemirol, np.:
  • bakterie Methylobacterium symbioticum pracują i namnażają się w roślinie już po 3 godzinach od aplikacji, a azot dostarczany jest niezależnie od wilgotności gleby, jej odczynu, czy zasobności w składniki pokarmowe
  • planując użycie BlueN, warto w strategii nawożenia obniżyć dawkę azotu mineralnego o min. 30 kg/ha, dzięki czemu wzrasta efekt działania preparatu
  • stosując produkt warto zadbać o prawidłowe nawożenie dolistne uprawy Mo i Fe
  • nie zaleca się stosować preparatu w krótkim odstępie po zabiegu środkiem zawierającym jako s.cz. tlenochlorkiem miedzi, która wykazuje działanie bakteriobójcze. Inne formy tego mikroelementu są bezpieczne w stosowaniu, np. w nawożenie dolistnym, czy doglebowym.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Chemirol przejmuje Unię. Znany polski producent maszyn wchodzi do nowej Grupy Kapitałowej

Dzięki tej fuzji Unia zyskuje silnego partnera, jakim jest PUH „Chemirol”, który od lat rozwija skrzydła w strategii kompleksowej obsługi rolników. Fuzja, o której mówił rynek stała się faktem.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zapraszamy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu – Sesja: Uprawa i technika II

Coraz trudniej jest gospodarować w rozchwianych warunkach pogodowych i rynkowych. Obecnie bardzo dużym wyzwaniem jest ochrona upraw w warunkach suszy i upałów. Jedną ze strategicznych potrzeb gleb jest natomiast wprowadzanie w coraz szerszym zakresie międzyplonów, które działają fitosanitarnie, strukturotwórczo i aktywują życie biologiczne. Na te zagadnienia odpowiemy podczas już VIII Forum Rolników i Agrobiznesu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)