Jak wybrać dobrą lampę LED do ciągnika rolniczego? Na co zwrócić uwagę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak wybrać dobrą lampę LED do ciągnika rolniczego? Na co zwrócić uwagę?

26.01.2023autor: Jan Beba

Jasno świecące diody LED, wbudowane we wzornicze obudowy, szturmem zajęły segment oświetlenia maszyn rolniczych. Czym kierować się w wyborze ledów do ciągnika rolniczego?

Z artykułu dowiesz się

  • Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
  • Co, gdy lampy zasłania ładowacz?
  • Lampy z diodami LED najpopularniejsze
  • Rolnicy stawiają na wzornictwo

Niepodważalnym atutem lamp LED jest niski pobór prądu, dzięki czemu odciążamy układ elektryczny ciągnika i nieporównywalnie wyższa skuteczność świetlna. Porównując lampę LED z tradycyjną żarówką, zauważymy, że LED ma mniej lumenów, ale w rzeczywistości daje więcej światła, czyli więcej luxów. Wynika to z tego, że LED daje światło skupione, padające w konkretnym kierunku, a tradycyjna żarówka świeci wkoło, dlatego część światła nie jest efektywnie wykorzystana i tracimy go na odbicie.

Najtańsze lampy robocze z diodami LED można już kupić za 30 zł, a za specjalistyczne oświetlenie z obudową pasującą do konkretnego modelu ciągnika zapłacimy kilkakrotnie więcej. Co ciekawe, nawet wśród lamp w atrakcyjnej cenie znajdziemy naprawdę solidne modele.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

– Przed zakupem lampy ledowej trzeba koniecznie sprawdzić, czy ma filtr przeciw zakłóceniom. To wbudowany element, o czym świadczy ikona na opakowaniu. Brak filtra może zakłócać działanie radia, CB-radia, a nawet sterowników maszyn. Nie ma co oszczędzać, bo mieliśmy w serwisie przypadek, w którym z tego powodu zepsuł się sterownik za parę tysięcy złotych – tłumaczy Karol Waszak z Agro JD z Dominowa w woj. wielkopolskim.

Dobra lampa musi mieć w tylnej części obudowy duży aluminiowy radiator do odprowadzania ciepła, a najlepiej, gdyby cała obudowa była z aluminium. Wydajne chłodzenie w dużym stopniu wpływa na trwałość, więc im bardziej masywna lampa, tym lepiej.

Zdaniem Karola Waszaka z firmy Agro JD, kluczowe cechy lamp ledowych to filtr przeciwzakłóceniowy i solidny radiator.
Zdaniem Karola Waszaka z firmy Agro JD, kluczowe cechy lamp ledowych to filtr przeciwzakłóceniowy i solidny radiator.

Na opakowaniach szukajmy też informacji o emitowanym strumieniu świetlnym w lumenach (lm). Część producentów lamp podaje dwie wartości: teoretyczną i faktyczną, efektywną. W zakresie lamp roboczych spotkać się możemy ze strumieniem świetlnym w zakresie od 2000 do 4500 lm. Większość lamp emituje światło o barwie zimnej (powyżej 4500 K), przyjemnej dla oka podczas nocnych prac. Z pewnych względów ważny może się okazać kąt rozproszenia światła, np. 80°.

Lampy do ciągnika lub innej maszyny rolniczej powinny być pyło- i wodoszczelne, wytrzymywać presję ciśnienia, np. do 100 barów i szeroki zakres temperatur od –50 do 80 stopni Celsjusza. Najczęściej spotykane klasy szczelności to IP 68 lub 6K9K. Na rynku jest coraz więcej lamp z wysoką odpornością na pęknięcia oraz uderzenia, np. do pracy w budynkach.

– Dobrego producenta można poznać po sposobie wykonania, jasnym oznaczeniu wszystkich norm i atestów. Wyróżnikiem jest zaizolowana kostka hermetyczna w zestawie, ułatwiająca wpięcie się w instalację ciągnika, nierzadko z dołączonymi koszulkami termokurczliwymi. W wyborze produktu nie bez znaczenia jest gwarancja, nawet na 24 miesiące – dodaje Waszak.

r e k l a m a

Co, gdy lampy zasłania ładowacz?

Częstym problemem w ciągnikach z ładowaczami jest przysłonienie standardowych lamp drogowych ramą ładowacza. Rozwiązaniem mogą też być tzw. zespolone lampy LED ze światłami mijania, drogowymi i postojowymi, które możemy zamontować nieco wyżej, na wsporniku przednich kierunkowskazów lub na wysokości dachu.

– Przed zakupem sprawdźmy, czy lampa ma widoczny na szkle atest i homologację na ruch prawostronny. Takie lampy trzeba poprawnie zamontować i sprawdzić ich działanie, najlepiej na stacji kontroli pojazdów – radzi specjalista. W porównaniu z tradycyjnym oświetleniem halogenowym czy żarówką, plusem lamp LED jest uniwersalny zakres napięć zasilających – od 10 do nawet 30 V, co doskonale wpisuje się w stosowane w rolnictwie 12 V lub 24 V. Jeżeli dotychczas nie mieliśmy problemów z instalacją elektryczną w traktorze, to zdaniem Karola Waszaka możemy śmiało podłączyć nowe lampy, które odciążą starsze przewody, alternator i akumulator.

Lampy z diodami LED najpopularniejsze

Tomasz Hajduk Wesem 
Tomasz Hajduk, Wesem

Najpopularniejszym źródłem światła w maszynach rolniczych pozostają lampy z diodami LED. Za wykorzystaniem lamp roboczych wykonanych w tej technologii przemawia niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną i uzyskanie bardzo dużej ilości światła. Przy tym nowoczesne lampy wyróżniają się wysoką trwałością i nowoczesnym wzornictwem.

W ostatnim czasie cena produktu przestała być głównym wyznacznikiem, decydującym o wyborze konkretnego modelu lampy. Klienci są coraz bardziej świadomi, mają już jasno określone potrzeby, tutaj szeroka oferta lamp pozwala wybrać im najlepszy produkt. Klienci doceniają wysoki komfort użytkowania nowoczesnych lamp i ich żywotność.

Rolnicy stawiają na wzornictwo

Adam Muszyński Kramp
Adam Muszyński Kramp

W maszynach rolniczych coraz częściej montowane są lampy, wyróżniające się nowoczesnym wyglądem i innowacyjnymi rozwiązaniami. W tylnych lampach montowanych np. w przyczepach, rolnicy wybierają modele z tzw. dynamicznym kierunkowskazem, przestrzennym kloszem zewnętrznym, czy neonowymi kloszami wewnętrznymi, dzięki którym poszczególne elementy świecą całą powierzchnią, wtedy pojedyncze punkty świetlne nie są widoczne. Rolnicy są coraz bardziej świadomi i wiedzą, że dobrej jakości lampy LED są kompatybilne elektromagnetycznie z innymi układami ciągników i nie powodują zakłóceń ich pracy. Nowoczesne lampy mają wysoki indeks szczelności IP, co pozwala na mycie ich myjką wysokociśnieniową.

jb
fot. firmowe

autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Trzecia młodość Ursusa C-325 z Lubelszczyzny

Pierwsza maszyna rolnicza zgłoszona do konkursu „40 lat na biegu” to ciągnik Ursus C-325 wyprodukowany w 1961 r. W ciągu swojego ponad sześćdziesięcioletniego życia przeszedł pewne modyfikacje, więc na pierwszy rzut oka nie wygląda na swój wiek. 

czytaj więcej
Ciągniki

Oszczędna praca ciągnikami dużej mocy

Nie mamy wpływu na ceny paliwa, dlatego musimy szukać rozwiązań, które sprawią, że jego zużycie będzie ograniczone. Jednym ze sposobów jest jazda automatyczna i transfer danych – mówił podczas cyklu seminariów uprawowych naszej redakcji Krzysztof Gomolla z firmy Claas. Służy do tego nowy terminal CEMIS 1200.

czytaj więcej
Aktualności

System Cemos od firmy Class daje konkretne oszczędności na paliwie. W których ciągnikach można go wykorzystać?

Seminaria uprawowe top agrar Polska 2023 już za nami. Partnerem tegorocznych seminariów uprawowych była firma Class Polska. Na naszych spotkaniach z rolnikami reprezentował ją Krzysztof Gomolla. Podczas wywiadu omówiliśmy kwestię innowacyjnych rozwiązań w ciągnikach i maszynach rolniczych. Firma Class Polska oferuje trzy rozwiązania, która wpłyną nie tylko na znaczne oszczędności w wykorzystaniu paliwa, ale również w przypadku nawozów czy materiału siewnego. Co oznacza system Cemos?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)