r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>Ważne porozumienie Deere & Company. Rolnicy mają prawo do naprawy własnego sprzętu lub wyboru niezależnego mechanika
Ważne porozumienie Deere & Company. Rolnicy mają prawo do naprawy własnego sprzętu lub wyboru niezależnego mechanika
10.01.2023autor: Jan Józefowicz
Bój toczy się o to, jak mocno klient ma być związany z dostawcą sprzętu i czy może korzystać z innych placówek serwisowych lub niezależnych mechaników w USA.
W niniejszej kwestii nastąpił istotny zwrot między innymi za sprawą Farm Bureau, czyli firmy ubezpieczeniowej i lobbingowej z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Jak informuje agencja prasowa Reuters: Farm Bureau i firma Deere & Company podpisali protokół ustaleń, stanowiący formalne porozumienie między stronami, które zapewnia rolnikom prawo do naprawy własnego sprzętu rolniczego lub udania się do niezależnego technika w USA. Ma to oczywiście związek z wprowadzaniem coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań w kombajnach i ciągnikach, w tym korzystających z GPS.
Ale producenci sprzętu, np. Deere & Company, na ogół wymagali od klientów, aby przy naprawach korzystali z ich serwisu i części zamiennych. Do niedawna zezwalali na dostęp do zaawansowanych systemów komputerowych ciągników i maszyn tylko autoryzowanym dealerom.
r e k l a m a
"Protokół ustaleń Farm Bureau z firmą Deere & Company zapewni rolnikom swobodniejszą możliwość naprawy sprzętu"
– Protokół ustaleń Farm Bureau z firmą Deere & Company zapewni rolnikom swobodniejszą możliwość naprawy własnego sprzętu – wyjaśnił Zippy Duvall, prezes Farm Bureau, przemawiając na konwencji federacji. – Będziecie mieli dostęp do narzędzi diagnostycznych i informacji, których potrzebujecie. Dostaniecie je po uczciwej i rozsądnej cenie – dodał.
Dave Gilmore, wiceprezes Deere & Company ds. globalnego działu marketingu rolnictwa i pielęgnacji trawników, powiedział, że firma z niecierpliwością czeka na współpracę z Farm Group i naszymi klientami w nadchodzących miesiącach i latach, aby zapewnić rolnikom narzędzia i zasoby do diagnozowania, konserwacji i naprawy ich sprzętu.
Protokół ustaleń między stronami ma na celu znalezienie odpowiednich rozwiązań na temat "prawa do naprawy" debaty w sektorze prywatnym, a nie przez ustawodawstwo. Przynosi on korzyści nie tylko rolnikom, ale też niezależnym zakładom naprawczym w USA, dla działania zgodnego z prawem i zasadami konserwacją sprzętu rolniczego.
Farm Bureau i firma Deere & Company podpisali formalne porozumienie, które zapewnia rolnikom prawo do naprawy własnego sprzętu rolniczego lub udania się do niezależnego technika w USA
Ruch "prawo do naprawy" upowszechnia się
Wspomniany protokół stanowi między innymi, że właściciele sprzętu i niezależni technicy nie mogą naruszać żadnych ustaw i protokołów bezpieczeństwa w ciągnikach i maszynach. Poza tym własność intelektualna firmy Deere & Company, w tym jej oprogramowanie, jest chronione przed naruszeniem oraz że żadne federalne i stanowe wymagania dotyczące kontroli emisji nie mogą być naruszone z powodu modyfikacji maszyn. Ruch "prawo do naprawy" upowszechnia się, ponieważ w ostatnich latach wzrosły koszty środków produkcji i napraw.
Impuls dla konkurencyjnych firm?
Dla firmy Deere & Company i konkurencyjnych producentów sprzętu, np. CNH Industrial i AGCO, naprawa maszyn to solidny impuls dla rozwoju działalności w zakresie części zamiennych i usług.
– Konsumenci złożyli szereg pozwów przeciwko firmie Deere & Company w tej sprawie, a administracja Bidena naciska na większą konkurencję w gospodarce wiejskiej w obliczu rosnącej inflacji – informuje P.J. Huffstutter reporter Reutersa z Chicago.
Duvall powiedział, że urzędnicy Farm Bureau będą regularnie spotykać się z firmą Deere & Company, aby znaleźć "rozwiązania problemów, z jakimi borykają się rolnicy przy naprawie swojego sprzętu", i wyraził nadzieję, że inni producenci sprzętu rolniczego podejmą podobne kroki!
źródło: Reuters, opr. i fot. Jan Józefowicz
Jan Józefowicz
<p><u1:p></u1:p>współpracownik PWR Online, wcześniej wieloletni zastępca redaktora naczelnego magazynu "top agrar Polska" i redaktor naczelny magazynu "profi".</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a