Co zimą robić z oponami, żeby zapewnić im długą żywotność?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co zimą robić z oponami, żeby zapewnić im długą żywotność?

09.03.2022autor: Jan Józefowicz

Eksperci BKT podpowiadają, co robić zimą i wczesną wiosną, aby zapewnić dłuższą żywotność oponom. Jakie działania są najważniejsze?

Dobry program konserwacji opon pozwala zachować ich sprawność, osiągi, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Zacznijmy od początku, czyli co robić zimą i na przedwiośniu. 

Odciążenie opon

Przed zimowym spoczynkiem zwiększ ciśnienie w oponach. To szczególnie istotne w przypadku kombajnów, które są bardzo ciężkie i przez większość czasu nie pracują. Idealnym rozwiązaniem byłoby niewielkie uniesienie ich nad podłożem, aby opony nie były obciążone. W przeciwnym razie konieczne jest mocne napompowanie opon, aby uniknąć ich spłaszczenia. Pozwoli to zminimalizować ryzyko przebicia opony. 

Ciśnienie w ogumieniu

Przed rozpoczęciem sezonu należy sprawdzić ciśnienie w oponach i ustawić je tak, jak zaleca producent w firmowych tabelach. Temperatura zewnętrzna ma wpływ na ciśnienie, dlatego ważne jest, aby regularnie je sprawdzać. Warto też kontrolować stan opon i w razie potrzeby naprawiać je lub wymieniać przed sezonem, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych przestojów pojazdu. W przypadku przyczep i cystern, ważne jest, aby rotować (lub zmieniać) opony na osiach. Dzieje się tak dlatego, że opony zamontowane na osi centralnej są zwykle najbardziej narażone na zużycie. Technicy BKT zalecają pomiar głębokości bieżnika i jego zużycia, aby opony mogły być optymalnie obracane i montowane. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lokalnym specjalistą lub dealerem BKT.

r e k l a m a

Sprawny manometr

Istotne znaczenie ma sprawdzanie prawidłowości ciśnienia w oponach, korzystając ze skalibrowanego manometru. W szczególnie odpowiedzialnych pracach czy usługach warto zainwestować w system monitorowania ciśnienia w oponach w celu stałej kontroli. Wynika to z faktu, że temperatura zewnętrzna może mieć wpływ na ciśnienie w oponach.

Stan opon

Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić, czy w bieżniku nie ma ciał obcych i usunąć je. Jest to szczególnie ważne w przypadku opon do transportu drogowego. W ten sposób można uniknąć przebicia lub pęknięcia ogumienia. Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby zawsze wizualnie sprawdzać stan opony, zwłaszcza pod kątem nierównomiernego zużycia, nacięć i pęknięć oraz ewentualnych wybrzuszeń.

Obciążenie i przebieg

Niektóre firmy obliczają koszt pracy opon, rejestrując godziny pracy silnika. Inni śledzą ten sam koszt przez rejestrowanie przebiegu i obliczanie kosztu jednego kilometra. Inni obliczają łączną ilość ton przewożonego materiału lub koszt jednej tony w danym okresie czasu. Niezależnie od zastosowanej metody ważne jest stałe monitorowanie warunków eksploatacji opon i ich osiągów i odnotowywanie wszelkich możliwych zmian. To szczególnie istotne, gdy danym sprzętem pracują różni kierowcy. 

Najważniejsze jest bezpieczeństwo! Aby uniknąć problemów i zagrożeń na drodze, należy przestrzegać zaleceń dotyczących prędkości jazdy na oponach zgodnych z wytycznymi producenta. Właściwa konserwacja i pielęgnacja może przecież przynieść znaczne i trwałe oszczędności w każdym gospodarstwie rolnym. Opony są ważną inwestycją w sprzęt, dlatego istotne jest, aby o nie odpowiednio dbać.

opr. jj

fot. firmowe
autor Jan Józefowicz

Jan Józefowicz

<p><u1:p></u1:p>współpracownik PWR Online, wcześniej wieloletni zastępca redaktora naczelnego magazynu "top agrar Polska" i redaktor naczelny magazynu "profi".</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak dobrze garażować kombajn? 10 skutecznych wskazówek

Kombajny należą do tego typu maszyn rolniczych, które przez większą część roku stoją, by na kilka dni lub tygodni, w zależności od areału, pracować bardzo intensywnie. Jak dobrze garażować kombajn, żeby był sprawny i służył wiele lat?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Stihl – rośnie segment aku

Aku – czyli napęd z baterii ładowanych elektrycznie – to hasło przewodnie firmy Stihl na kolejne lata. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Młodzi mistrzowie orki na polach Żarnowca

Zespół Szkół Kształcenia Centrum Rolniczego w Żarnowcu zorganizował III edycję Ogólnokrajowego Konkursu Orki Szkół Resortowych. W konkursie brały udział 22 drużyny z całej Polski. Kto został tegorocznym mistrzem orki? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)