Rynek tuczników: Taniej ale stabilnie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek tuczników: Taniej ale stabilnie

02.04.2021autor: Jan Bromberek

Rynek wieprzowiny ogarnął przedświąteczny marazm. Choć zapotrzebowanie na tuczniki jest nieco mniejsze, to ceny nie spadają.

Podobnie jest u naszych zachodnich sąsiadów. Tam w ostatnią środę utrzymano na niezmienionym poziomie ceny skupowanych świń. Brak obniżek za Odrą utwierdził tylko naszych skupujących, że przy z jednej strony ograniczonej podaży a z drugiej spodziewanym wyhamowaniem popytu na święta, ceny powinny pozostać bez zmian. Stąd stawki na poziomie ok. 5,2 – 5,3 pozostały niewzruszone. Obowiązującą ceną w Niemczech od ponad dwóch tygodni jest natomiast 1,5 euro/kg w klasie E. U nas ceny poubojowe spadły dość istotnie poniżej 7 zł/kg w klasie E. Tym samym na powrót ceny w naszym kraju są niższe od tych w Niemczech. Przez kilka tygodni bowiem te stawki w naszym kraju były wyższe od tych z Niemiec.

W najbliższym czasie zdaniem analityków na rynku wieprzowiny niewiele się będzie działo. Najprawdopodobniej w połowie kwietnia jest szansa na podwyżki. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Jak COVID-19 wpłynął na rynek wieprzowiny?

Sytuacja na rynku wieprzowiny w 2021 r. będzie zależała od dalszego rozwoju epidemii koronawirsua oraz rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Bez zmian pozostaje ogromny import duńskich warchlaków. W zeszłym roku kupiliśmy ich ok. 6,5 mln sztuk. I nic nie wskazuje na to, żeby coś miało tu się zmienić.

czytaj więcej

Jak polscy producenci żywności mogą zdobyć rynek Azji i Afryki?

Polscy producenci od lat przełamują bariery w eksporcie żywności, ale przeszkód, których jest do pokonania, by ten eksport był jeszcze większy, jest nadal dużo. Powstają też nowe wyzwania, z którymi trzeba sobie radzić. Ogromnymi rynkami zbytu są rynki azjatyckie oraz afrykańskie. O tym, jak należy do nich podejść, rozmawiano podczas Europejskiego Forum Rolniczego.

czytaj więcej

Niełatwa sztuka hodowli żywca w obecnych czasach

Gdyby nie determinacja niektórych rolników, którzy nie redukują stad pomimo kryzysu na rynku i epidemii afrykańskiego pomoru świń, wciąż malejące pogłowie trzody chlewnej w kraju spadłoby jeszcze bardziej. Rodzina Kacprzaków zainwestowała w lochy, choć wymaga to znacznie więcej zaangażowania i pracy. Przy dużej skali produkcji mogą szukać oszczędności, poprawiając wyniki, ale przy dramatycznie niskich cenach żywca każdy uzyskany tucznik oznacza stratę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)