Rynek tuczników: na zachodzie stabilnie, u nas niekoniecznie. O co chodzi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek tuczników: na zachodzie stabilnie, u nas niekoniecznie. O co chodzi?

28.05.2020autor: Jan Bromberek

Na rynku tuczników, sytuacja jakiej chyba jeszcze nie było. W Niemczech sytuacja wydaje się stabilna – po zeszłotygodniowej podwyżce do 6 eurocentów/kg w kl. E do poziomu 1,66 euro/kg w tym tygodniu nie zmieniono ceny, choć na rynku widać pewne niedobory surowca. U nas z kolei sytuacja zupełnie inna.

W zeszłym tygodniu ceny wzrosły, bowiem niemiecka giełda VEZG dała ku temu impuls. W zasadzie cenniki podniesiono proporcjonalnie do niemieckiej podwyżki. Jednak w kolejnych dniach skupujący są zmuszeni do kolejnych podwyżek bowiem świń w skupie praktycznie nie ma. Ceny z zeszłego tygodnia na poziomie 4,5 do 5,2 zł/kg żywca można już obecnie włożyć miedzy bajki.

Teraz rolnicy żądają nawet 6 zł/kg żywca i o dziwo, przy dostawach całosamochodowych skupujący przystaje na takie propozycje. W większości przypadków do transakcji dochodzi przy cenach na poziomie 5,5 do 5,7 zł/kg netto. Jest to i tak poziom zdecydowanie wyższy niż kilka dni wcześniej, ale i tak niższy niż ten obowiązujący za Odrą, w zasadzie dopiero dobiliśmy do poziomu tamtejszych cen sprzed zeszłotygodniowej podwyżki.

Skąd takie ruchy cenowe? W kraju nie ma zbyt wiele świń to fakt. Drugim jest to, że do kraju nie płynie już tanie mięso z Danii, Belgii czy Hiszpanii. Tamtejsi dostawcy opróżnili magazyny, a teraz celują w bardziej intratnych odbiorców z Azji. Tutaj dokładnie widać na jak kruchej gałęzi siedzą nasze ubojnie. Co więcej, gdy na rynku pojawi choć odrobina dodatkowego mięsa, krajowi dostawcy idą w odstawkę, a ważniejsze i lepsze są pakowane próżniowo elementy, czy konkretne wyręby z importu. Jednak tak podcinając sobie rzeczoną gałąź bardzo szybko z hukiem można z tego drzewa spaść. jbr
autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Korona urodziła Kovidę – adekwatne do sytuacji imiona

Pomysłowy nauczyciel z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim postanowił nadać źrebięciu imię adekwatne do sytuacji epidemiologicznej w kraju. Epidemia pozostawi po sobie jeden pozytywny ślad na lata. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ponad 428,4 mln zł wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej trafiło do hodowców

Od początku października trwa wypłata wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej z ARiMR. Na kontach 27,1 tys. hodowców do tej pory pojawiło się ponad 428,4 tysięcy złotych. Ilu rolników jeszcze czeka na pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)