Rynek tuczników: jest szansa na lepsze ceny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek tuczników: jest szansa na lepsze ceny

05.06.2020autor: Jan Bromberek

Na rynku wieprzowiny nadal panuje nerwowa atmosfera. Ceny nie rosną, co więcej krajowi skupujący wykorzystują każdą okazję aby te stawki obniżać.

Ostatnio powodem by obniżyć stawki było utrzymanie na niezmienionym poziomie ceny na niemieckiej giełdzie VEZG (na poziomie 1,66 euro/kg w klasie E). Nieoficjalnie mówi się jednak, że przyczyną obniżek (te nie są powszechne, dotyczą na szczęście tylko niektórych odbiorców, obniżki są rzędu 5-10 gr/kg żywca) jest przywóz do naszego kraju holenderskich tuczników i mięsa z Belgii. Z tego czego się dowiadujemy tym razem zakupy za granicą nie odbywają się po bardzo niskich cenach, ale zbliżonych do krajowych. Mimo to są zakłady w naszym kraju, które wolą przewieźć tuczniki przez całą Europę tylko po to by obniżyć ceny w kraju.

Jednak niebawem krajowi odbiorcy mogą mieć kłopot z zakupami mięsa i tuczników na zachodzie Europy. Może mieć to związek ze wstrzymaniem zakupów amerykańskiej wieprzowiny przez Chiny co z kolei jest podyktowane zaostrzeniem relacji politycznych obu krajów. Na tym konflikcie mogą skorzystać Niemcy czy Hiszpanie, a to zapewne nie odbędzie się bez wpływu na nasz rynek. Takie sytuacje już przerabialiśmy, zatem wspomniany scenariusz jest możliwy.

Tymczasem po braku zmiany ceny w Niemczech i krajowych delikatnych korektach cen stawki na tuczniki kształtują się na poziomie 4,8 do 5,6 zł/kg żywca i maksymalnie 7,3 zł/kg w klasie E. Tydzień temu, w praktycznie takich samych realiach rynkowych można było uzyskać o 15-20 gr/kg żywca więcej. Miejmy jednak nadzieję, że rynek będzie sprzyjał producentom trzody, bo ostatnie wydarzenia nie napawały optymizmem. Miejmy nadzieję, że to już historia. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Pandemia zatrzymała hossę na rynku wieprzowiny

Pandemia Covid-19 poprzez zerwane łańcuchy dostaw doprowadziła do nadpodaży wieprzowiny i spadku cen. Jednak analitycy banku Credit Agricole oceniają, że jest to sytuacja przejściowa i wraz ze stopniowym znoszeniem ograniczeń administracyjnych i udrażnianiem kanałów dystrybucji ceny skupu trzody chlewnej powrócą do trendu wzrostowego.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ponad 428,4 mln zł wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej trafiło do hodowców

Od początku października trwa wypłata wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej z ARiMR. Na kontach 27,1 tys. hodowców do tej pory pojawiło się ponad 428,4 tysięcy złotych. Ilu rolników jeszcze czeka na pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)