Rynek tuczników: ceny powinny być wyższe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek tuczników: ceny powinny być wyższe

10.06.2021autor: Jan Bromberek

Ostatni czas na rynku tuczników przynosi coraz większe rozczarowanie. Jeszcze w drugiej połowie maja wiele wskazywało, że wieprzowina będzie drożeć, a rolnicy będą mogli spokojnie myśleć o odrabianiu strat po ciężkich miesiącach niskich stawek za świnie. Na razie nic z tego.

Wprawdzie krajowa i europejska gospodarka zaczyna ruszać wraz z luzowaniem covidowych obostrzeń, na nowo uruchamiana gastronomia oraz sprzyjająca grillowaniu pogoda to dla naszych skupujących za mało. Ubojnie i pośrednicy zamiast podnosić cenniki lokalnie nawet je ostatnio obniżali i to mimo sukcesywnych wzrostów na niemieckich giełdach ISN i VEZG. Wprawdzie ta ostatnia wczoraj utrzymała cenę na niezmienionym poziomie, to jednak przy ograniczonej podaży stawki powinny rosnąć. Nic z tych rzeczy.

Pod koniec maja stawki sięgały już 6 zł/kg wagi żywej, a teraz mimo podwyżki w Niemczech w zeszłym tygodniu u nas stawki spadły o 20 groszy do poziomu 5,6 do 5,7 zł/kg żywca. Są to oczywiście ceny maksymalne. W zdecydowanej większości transakcji ceny są niższe – przeciętnie nawet za większe partie tuczników odbiorcy płacą maks. 5,4 do 5,5 zł/kg żywca i ok. 7 zł/kg wagi poubojowej w klasie E. W Niemczech te stawki są o przynajmniej 20 gr/kg wyższe, a i tak krajowe ubojnie i masarnie twierdzą, że za granicą jest taniej. Jest to zatem zaklinanie rzeczywistości w jednym celu – aby udowodnić krajowym producentom, że wyższe stawki to już byłaby „rozpusta” a o tym nie ma mowy.

Nawet stawki na poziomie 5,6 zł/kg nie zapewniają zysku w tuczu otwartym. W cyklach zamkniętych zarobek ten przy bardzo wysokich kosztach pasz jest wręcz symboliczny. Dochodzą do tego kolejne wymagania nakładane na hodowców w związku z bioasekuracją co oczywiści wiąże się z wydatkami. W takich okolicznościach kolejni rolnicy rezygnują z produkcji, co w perspektywie kolejnych miesięcy zapewne wpłynie na podaż tuczników. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek świń

PKO BP: odmrażanie branży HoReCa podniesie ceny skupu tuczników

Przeciętna cena skupu trzody chlewnej w drugiej połowie roku może być o 17-21 proc. niż rok temu -  wynika z najnowszej analizy banku PKO BP.

czytaj więcej
Aktualności

Od 1 lipca nowy obowiązek dla właścicieli domów

Od 1 lipca właściciele domów będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje budynki. Jeśli tego nie zrobią, zostaną ukarani.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Rynek tuczników: stabilizacja po wzrostach

Po zeszłotygodniowych dość intensywnych wzrostach cen, w tym tygodniu stawki zdają się być niewzruszone. Skupujący wprawdzie nadal mają kłopoty z nabyciem wystarczającej ilości tuczników, jednak stawek już nie podnoszą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)