Pogłowie świń: Rosną duże gospodarstwa. 780 tys. świń więcej w 3 miesiące
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pogłowie świń: Rosną duże gospodarstwa. 780 tys. świń więcej w 3 miesiące

07.08.2023autor: Anna Kurek

Jak wynika z podsumowania pierwszego półrocza 2023 r. na rynku trzody chlewnej, w ciągu roku ubyło w kraju blisko 0,5 mln świń, a 347 tys. tylko w pierwszym półroczu br. Tymczasem po spadkach liczby tych zwierząt w I kwartale tego roku, w II kwartale liczba pogłowia wzrosła o prawie 780 tys. świń. 

Pogłowie świń w Polsce

Obecnie mamy w Polsce 9,2 mln świń – wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) z 30 czerwca 2023 r.

Z kolei, liczba zarejestrowanych stad trzody chlewnej w Polsce to dziś 52,9 tys. Oznacza to 0,9 tys. mniej stad świń niż 3 miesiące temu i blisko 8,4 tys. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Wzrost pogłowia w II kw. w 97% jest zasługą stad liczących co najmniej kilkaset świń. Z kolei aż 60% całego przyrostu to stada powyżej 1000 szt. Gospodarstwa utrzymujące do 20 szt. są w całkowitym odwrocie. Stada tej wielkości notują spadki (zmieszają ilość świń lub są likwidowane) i na dziś utrzymują jedynie 2,25% świń w Polsce!

Co więcej, o ile w pierwszym kwartale 2023 roku dziennie ubywało średnio 24 stada, a więc jedno stado co godzinę, to w drugim kwartale dziennie ubywało ok. 8,4 stada. Oznacza to, że dynamika spadku liczby stad „wyhamowała” z 4,2% w pierwszym kwartale 2023 r. do 1,5% w II.

– Wzrost pogłowia w stosunku do poprzedniego kwartału jest typowym wahaniem na polskim rynku świń – komentuje Piotr Karnas, dyr. ds. rozwoju trzody chlewnej w Gobarto Hodowca. – Znane wszystkim „świńskie górki i dołki” to efekt nieco spóźnionej reakcji części producentów na sytuację rynkową. Wysoka cena żywca jaką notujemy od kilkunastu miesięcy, przekonała hodowców do zwiększenia obsad chlewni i właśnie obserwujemy te prawie 780 tys. sztuk świń więcej niż na koniec I kwartału – tłumaczy. – Wzrost pogłowia zawdzięczamy gospodarstwom posiadającym stada liczące kilkaset sztuk. Te najmniejsze, do 20 szt., ciągle redukują ilość świń, co w większości przypadków oznacza po prostu całkowitą ich likwidację – podkreśla Piotr Karnas.

Zdaniem eksperta, czeka nas nałożenie się dwóch trendów, które spotęgują niekorzystny dla producentów efekt.
– Z jednej strony obserwujemy już pierwsze symptomy obniżki cen tuczników na rynku europejskim. Te będą wyraźnie na przełomie sierpnia i września. Z drugiej strony, to właśnie większe pogłowie w Polsce nie przełoży się na oczekiwane bardzo wysokie zyski dla rolników – podsumowuje dyrektor Karnas.

Źródło: Gobarto

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek świń

Dania traci jedną dziesiątą pogłowia świń

Liczba świń u europejskiego lidera produkcji prosiąt spadła w ciągu roku o 10 procent i wynosi obecnie 11 milionów. W tym tysiącleciu Duńczycy nie notowali tak niskich stanów hodowli. O jedną piątą spadła tam również liczba ubojów.  

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ponad 428,4 mln zł wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej trafiło do hodowców

Od początku października trwa wypłata wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej z ARiMR. Na kontach 27,1 tys. hodowców do tej pory pojawiło się ponad 428,4 tysięcy złotych. Ilu rolników jeszcze czeka na pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)