Producenci świń ze stref ASF cały czas czekają na wyrównanie dochodu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Producenci świń ze stref ASF cały czas czekają na wyrównanie dochodu

10.02.2021autor: Dominika Mulak

Sytuacja producentów świń jest trudna, a jeszcze gorzej mają się Ci, którzy produkują trzodę chlewną na obszarach objętych restrykcjami. Dlatego Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa o wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanego przez hodowców ze stref ASF.

Sytuacja na rynkach rolnych jest nad wyraz trudna i wymaga interwencji. Zwłaszcza producenci świń, bez dodatkowego wsparcia ze strony Państwa, nie będą w stanie dalej utrzymywać swoich gospodarstw. Mając to na uwadze, Zarząd KRIR wnosi o przedłużenie możliwości ubiegania się o pomoc producentom trzody chlewnej ze stref ASF na wyrównanie dochodów za IV kwartał 2020 roku na dotychczasowych zasadach.

– W dniu 8 lutego 2020 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o zmianę przepisów określających zasady przyznawania pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta świń ze sprzedaży świń utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń, tak aby wznowić nabór wniosków o tą pomoc oraz aby pomoc przysługiwała również za IV kwartał 2020 roku – poinformował Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Ponadto zawnioskował również, aby w ramach tego działania nie obniżać pomocy tym producentom, którzy skorzystali ze wsparcia z tytułu pandemii COVID-19, tj. „Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19” i „Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19”.

Źrodło: KRIR
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy hodujący świnie nie mogą się doprosić rządowej interwencji

Od dłuższego czasu producenci trzody chlewnej znajdują się w trudnej sytuacji. Spadek cen żywca rozpoczął się w kwietniu ubiegłego roku. W grudniu cena była niższa o prawie 40% od tej z 2019 roku. Przyczyną problemów są ograniczenia z powodu ASF oraz COVID-19 i znacząca nadwyżka tuczników w Niemczech, która doprowadziła do drastycznych spadków cen skupu na rynkach unijnym i krajowym.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Będzie szczepionka przeciwko ASF? W Puławach trwają prace – kosztowały już ponad 730 tys. zł

W Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach trwają prace nad szczepionką na afrykański pomór świń.  Do tej pory wydano na ten cel ponad 730 tys. zł.

czytaj więcej

Wirus ASF w Hongkongu pierwszy raz od 2 lat. 3 tys. świń do wybicia

Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń dotarł i do odległego Hongkongu. Jak donosi Agencja Reutersa, na jednej z farm do wybicia przeznaczonych zostało trzy tysiące osobników trzody chlewnej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)