Niemcy tracą 20 euro na tuczniku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niemcy tracą 20 euro na tuczniku

31.03.2021autor: Paulina Janusz-Twardowska

Pomimo podwyżki stawek za tuczniki, producenci świń w Niemczech w I kwartale tego roku musieli dokładać do interesu.

Pierwszy kwartał tego roku okazał się trudny dla producentów świń zza naszej zachodniej granicy. Ze względu na pandemię koronawirusa i wystąpienie przypadków afrykańskiego pomoru świń, ceny tuczników znacznie spadły i od drugiej połowy 2020 r. trudno było spiąć koszty i przychody.

Choć od połowy lutego ceny tuczników rosły to koszt prosiąt i paszy również piął się mocno w górę. W rezultacie większe przychody uzyskane ze sprzedaży żywca nie zrekompensowały kosztów produkcji.

Jak podaje AMI, w ostatnich tygodniach straty w produkcji tuczników wynoszą w Niemczech 20 euro na szt. Niemniej jednak istnieje nadzieja, że ceny trzody chlewnej będą nadal rosły, dzięki czemu tucz będzie znów opłacalny.

Model kalkulacji AMI nie uwzględnia kosztów zagospodarowania gnojowicy i oczyszczania powietrza na fermach. W regionach, gdzie prowadzona jest intensywna produkcją świń koszty związane z ochroną środowiska są o 17 euro na sztukę wyższe.

źródło:topagrar.com
autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niełatwa sztuka hodowli żywca w obecnych czasach

Gdyby nie determinacja niektórych rolników, którzy nie redukują stad pomimo kryzysu na rynku i epidemii afrykańskiego pomoru świń, wciąż malejące pogłowie trzody chlewnej w kraju spadłoby jeszcze bardziej. Rodzina Kacprzaków zainwestowała w lochy, choć wymaga to znacznie więcej zaangażowania i pracy. Przy dużej skali produkcji mogą szukać oszczędności, poprawiając wyniki, ale przy dramatycznie niskich cenach żywca każdy uzyskany tucznik oznacza stratę.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ponad 428,4 mln zł wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej trafiło do hodowców

Od początku października trwa wypłata wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej z ARiMR. Na kontach 27,1 tys. hodowców do tej pory pojawiło się ponad 428,4 tysięcy złotych. Ilu rolników jeszcze czeka na pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)