Nadal źle na rynku świń - jakie stawki za tuczniki w tym tygodniu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nadal źle na rynku świń - jakie stawki za tuczniki w tym tygodniu?

15.07.2021autor: Jan Bromberek

Na rynku świń nie jest dobrze. U naszych zachodnich sąsiadów ceny spadają, a co za tym idzie, nasi skupujący również obniżają cenniki. 

Do tego co rusz to docierają informacje o nowych ogniskach ASF w stadach świń w kluczowych dla krajowej produkcji wieprzowiny regionach. Najpierw były to ogniska w woj. łódzkim, teraz ASF pojawił się w chlewni w okolicach Żuromina. To wszystko działa na spadki cen. W strefach występowania i zagrożenia ASF-em ceny za tuczniki są bardzo niskie, często różnią się od tych z obszarów nieobjętych ograniczeniami nawet o 1 zł/kg żywca. 

Dodać trzeba, że stawki na obszarach gdzie nie ma ASF-u do atrakcyjnych nie należą. Skupujący płacą tam maksymalnie 5 zł/kg i ok. 6,2 zł/kg wagi poubojowej. Przed wczorajszą obniżką na VEZG (o 6 eurocentów do poziomu 1,42 euro/kg w klasie E) ubojnie płaciły maksymalnie 5,2 -5,3 zł/kg żywca. Wprawdzie przeciętne stawki były niższe i często już w ubiegłym tygodniu plasowały się w okolicach 4,7 zł/kg żywca, to teraz za tuczniki płaci się nie więcej niż 4,5 zł/kg żywca. Jedynie  mniejsze ubojnie, które kupują surowiec na lokalnym rynku płacą ok. 4,8 zł/kg żywca. Niestety te stawki nie zapewniają opłacalności produkcji. Coraz więcej producentów nie decyduje się na kolejne wstawienia warchlaków, a co gorsza producenci w cyklu zamkniętym coraz poważniej zastanawiają się nad likwidacją produkcji. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Likwidacja produkcji świń postępuje w ciszy

Nie jesteśmy samowystarczalni pod względem produkcji wieprzowiny, a mimo to od lat następuje gwałtowny spadek pogłowia świń w Polsce i nikt nie potrafi odwrócić tego trendu. Eksperci twierdzą, że jest to związane z małą efektywnością, a w konsekwencji niską opłacalnością chowu. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Relacja z Forum „Świnie” już dostępna!

Forum „Świnie” już za nami, ale żeby nie przegapić aktualnych informacji, cennych dyskusji i ocen sytuacji na rynku mamy dla Was relację z tego wydarzenia. Link do wideo poniżej!

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)