Na Ukrainie rośnie popyt na wieprzowinę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na Ukrainie rośnie popyt na wieprzowinę

29.04.2020autor: Paulina Janusz-Twardowska

Pandemia koronawirusa i związana z nim kwarantanna spowodowały wzrost konsumpcji wieprzowiny na Ukrainie. Sprawdź, jakie są dalsze przewidywania.

Jak podaje KSG Agro, ukraiński agroholding notowany na GPW w Warszawie, sprzedaż detaliczna wieprzowiny na Ukrainie wzrosła o 10–15%. Rosną też ceny: jeśli pod koniec lutego cena kilograma żywej wieprzowiny wynosiła 40-42 UAH (1,36–1,43 euro/kg), to już w marcu wzrosła o ponad 20% – do 50-52 UAH, czyli 1,71–1,77 euro.

 

– Nadal trudno jest przewidzieć, co stanie się nawet w pierwszej połowie roku. Wszystko się dopiero zaczęło. Z jednej strony, korzystamy na wzroście cen, z drugiej strony obserwujemy spadek kursu hrywny oraz siły nabywczej konsumentów. Ale jednocześnie, ze względu na niższe ceny ropy, koszty paliwa podczas siewu i zbioru też będą niższe – komentuje Siergiej Kasjanow, przewodniczący rady dyrektorów KSG Agro.  – Jestem optymistą i, moim zdaniem, pozytywne i negatywne czynniki zrównoważą się w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy firmą z branży spożywczej, mówiłbym, choć ostrożnie, o lepszych wynikach finansowych w tym roku”.

 

W związku z zaistniałą sytuacją KSG Agro zamierza zwiększyć produkcję świń o 15% w żywej wadze w porównaniu z tym samym wskaźnikiem w 2019 r.

 

Agroholding w zeszłym roku po raz pierwszy od lat odnotował dodatni kapitał obrotowy na poziomie 13,4 mln USD.

– W 2014 roku, w wyniku aneksji Krymu nasza firma straciła 30% majątku, w tym maszyny rolnicze oraz połowę uprawianej ówcześnie przez nas ziemi. Następnym ciosem był wzrost kursu od 8 prawie do 30 hrywien za dolar. – wspomina przewodniczący rady dyrektorów Siergiej Kasjanow. – Na ten moment KSG Agro miała znaczne zadłużenie w walutach obcych - przed kryzysem aktywnie się rozwijaliśmy i pożyczaliśmy pieniędzy w amerykańskich i europejskich bankach.

 

Kolejnym celem agroholdingu, któryzostał osiągnięty w 2019 roku, była reorganizacja hodowli trzody chlewnej: obniżenie kosztów produkcji i budowa zamkniętego cyklu.

– To wszystko pozwoliło  zapewnić stabilność firmy oraz podstawę dla wzrostu wolumenów produkcji i sprzedaży w 2020 r., nawet pomimo epidemii COVID-19 – komentuje Siergiej Kasjanow.

 

KSG Agro jest jedną z największych, zintegrowanych pionowo Grup branży rolniczej w rejonie Dniepropetrowska, działającą w niemal wszystkich segmentach rynku rolniczego, w tym w sektorze produkcji, magazynowania, przetwarzania i sprzedaży produktów rolnych. Produkcja trzody chlewnej sięga 10 tys. ton wieprzowiny rocznie.

autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Minister rolnictwa rozmawiał o pracownikach sezonowych z Ukrainy

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą, by porozmawiać o zatrudnianiu pracowników sezonowych z Ukrainy w polskim rolnictwie.

czytaj więcej
Aktualności

"Nie" dla dalszej liberalizacji handlu z Ukrainą

Na wniosek Polski Copa i Cogeca wyraziła sprzeciw wobec planów udzielania jakichkolwiek dalszych koncesji na eksportowane przez Ukrainę produkty rolne. Jej zdaniem obecna sytuacja na europejskich rynkach rolnych wyklucza dalsze pogłębianie liberalizacji handlu. 

czytaj więcej
Aktualności

Ukraina otworzyła rynek ziemi. Co to oznacza dla polskich rolników?

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o obrocie ziemią rolną. Polscy rolnicy mają obawy, że nowe przepisy spowodują wzrost konkurencji ze strony ukraińskiego rolnictwa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)