Chlewnia wysoka prawie jak Pałac Kultury – świnie pojadą windą?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Chlewnia wysoka prawie jak Pałac Kultury – świnie pojadą windą?

26.10.2022autor: Dorota Kolasińska

  Chlew wysokości 26 pięter już przyjmuje lochy i knury. Na taki pomysł mogli wpaść tylko Chińczycy. Budynek wygląda jak hotel, a moce przerobowe są gigantyczne.

Jak podaje pigprogress.net firma Hubei Zhongxin Kaiwei Modern Animal Hosbandry kończy budowę gigantycznego kompleksu w Ezhou w Hubei w Chinach, który tworzą dwa 26-piętrowe wieżowce-chlewnie o łącznej powierzchni 800 tys. m2.

W budynkach rocznie będzie produkowanych 1,2 mln szt. tuczników w systemie zamkniętym. Inwestycja zamknęła się w kwocie 570 mln euro. Jeden z budynków jest już gotowy do obsadzenia, trafi do niego ponad 21 tys. loch i 55 knurów. Budynek jest wyposażony w 6 wind o możliwości ładunkowej 40 ton.

Gigantyczna produkcja trzody

Pierwsze dwa piętra będą wykorzystywane jako zaplecze paszowe, reszta pięter w górę będzie obsadzona po 1000 loch na piętrze. Zdolność produkcyjną piętra ocenia się jako 25 tys. szt. tuczników rocznie.

Obok chlewni znajduje się biogazownia, która dostarcza do budynków ciepło i energię. Specjalna komora fermentacyjna zmniejsza parowanie gazów o 90%. Pasza i woda wędruje rurociągami na każde piętro. Firma nadal zatrudnia lekarzy weterynarii i innych pracowników do obsługi gigantycznej fermy.

Teoretycznie projekt został wykonany zgodnie z najnowszymi trendami dot. ochrony środowiska w Chinach. Nieco trudno w to uwierzyć przy takiej skali produkcji...


Oprac. dkol na podst. pigprogress.net

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zmiany w zasadach rejestracji i znakowania zwierząt. Znamy szczegóły!

W ustawie z 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt dokonano sporych zmian m.in. dotyczących ewidencjonowania, zasad czy terminów zgłaszania zdarzeń. Zapisano tam również, że paszporty bydła posłużą dokumentowaniu wyłącznie przemieszczeń zagranicznych, a podstawową drogą informowania o zdarzeniach ma się stać aplikacja IRZPlus.

czytaj więcej
Aktualności

Tańsze świadectwa weterynaryjne już od 1 listopada?

Od 1 listopada, mam nadzieję, nastąpi obniżenie stawek za świadectwa weterynaryjne – zapowiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas spotkania z rolnikami w Gołańczy (woj. wielkopolskie). 

czytaj więcej
Zarządzanie

Ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich – nowe propozycje stawek na 2023 rok

Ministerstwo rolnictwa proponuje nowe maksymalne stawki ubezpieczeń rolniczych na 2023 r. W przyszłym roku na dopłaty do rolniczych polis rząd dopłaci ponad 1,1 mld zł.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)