Ceny tuczników nie pozostawiają złudzeń. Rolnicy likwidują stada na potęgę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników nie pozostawiają złudzeń. Rolnicy likwidują stada na potęgę

23.10.2021autor: Jan Bromberek

Na rynku wieprzowiny sytuacja nadal jest tragiczna. Od wielu tygodni ceny utrzymują się na bardzo niskim poziomie, a pośrednicy i ubojnie co rusz starają się te stawki jeszcze bardziej zdołować.

Na początku października takim przyczynkiem ku temu była obniżka na niemieckiej giełdzie VEZG. Wtedy to oficjalną stawkę za tuczniki w Niemczech obniżono do 1,2 euro/kg w klasie E. Taki ruch spowodował, że w naszym kraju rolnicy za tuczniki otrzymują mniej niż 5,5 zł/kg w klasie E w rozliczeniach poubojowych, a za żywiec stawki spadły grubo poniżej 4 zł/kg netto. Wspomniane 4 zł jest praktycznie nieosiągalne, a mogą o nich pomarzyć jedynie ci dostawcy, którzy jednorazowo są w stanie przygotować pełne auto tuczników – chodzi o partie od 100 do 180 świń. Sytuacja zdaje się beznadziejna i bardzo dziwna. 

Z jednej strony ubojnie kupują tuczniki za naszą zachodnią granicą, a z drugiej krajowe zwierzęta stają się coraz bardziej bezwartościowe. Widząc to, gospodarze coraz częściej decydują się na likwidację produkcji.

Najbardziej niepokojący jest fakt, że na ten krok decyduje się coraz więcej producentów w cyklu zamkniętym, a trzeba pamiętać, że ci, którzy zlikwidują stado macior, do tej produkcji już nie wrócą. Tempo likwidacji produkcji w naszym kraju, ale także w Niemczech, jest szybkie.


60% wieprzowiny z importu


MRiRW przedstawiło ostatnio następujące dane dotyczące importu i eksportu mięsa do Polski w 2020 roku.
W 2020 roku w przypadku mięsa wieprzowego – wartość polskiego importu była na poziomie 1 365,6 mln euro, natomiast w tym samym czasie wartość eksportu z Polski wyniosła 779 mln euro. Oznacza to, że w całkowitych obrotach handlu zagranicznego (import + eksport) mięsem wieprzowym, import stanowił ponad 60% jego całkowitej wartości.

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!


autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Rosną problemy producentów świń

ASF i niskie ceny w skupach to dwie największe bolączki producentów świń. Niestety, prognozy wciąż nie pocieszają. Co degraduje ten rynek? Co będzie dalej? Dyskutujemy o tym podczas spotkania w Osiecznej (woj. wielkopolskie) organizowanego przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Wieprzowina w Polsce głównie z importu

Import wieprzowiny do Polski znacznie przewyższa eksport, co pogarsza i tak trudną sytuację hodowców. Inaczej  jest w przypadku drobiu i wołowiny. Czy produkcja trzody ma szansę przetrwać?

czytaj więcej

Ceny świń coraz niższe. Ile za świnie dostają rolnicy w Polsce, Niemczech i Danii?

Tanio, coraz taniej. Ceny trzody chlewnej nadal spadają, i to nie tylko w Polsce, ale także u największych producentów wieprzowiny – w Danii i Niemczech. Jakie są stawki w tych krajach? Ile dziś skupy w Polsce płacą za tucznika? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)