Ceny świń: marna podwyżka na dobry początek?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny świń: marna podwyżka na dobry początek?

12.12.2021autor: Dominika Mulak

Hodowcy trzody chlewnej od tygodni czekali na podwyżkę cen. Teraz w końcu nadszedł ten czas. Tylko czy marna podwyżka na VEZG zwiastuje dobry początek?

W Niemczech od tygodni cena tuczników pozostawała niezmienna. W tym tygodniu VEZG zdecydowano się jednak podnieść stawkę z 1,2 do 1,23 euro/kg w klasie E. Długo wyczekiwana przez hodowców trzody chlewnej podwyżka i tak nadal nie zapewni im opłacalności.

Niewielki wzrost o 0,03 euro/kg był poprzedzony niewielkim spadkiem podaży tuczników i nieco żywszym handlem mięsem wieprzowym, choć nie dla wszystkich elementów. Przed Bożym Narodzeniem była to też ostatnia szansa na podwyżkę cen, gdyż kolejny raport cenowy rozciąga się na tydzień przed Bożym Narodzeniem, kiedy, jak wiadomo, ubój już się zmniejsza.

Jak podaje VEZG w swoim raporcie rynkowym, wpływ na taki stan rzeczy ma również fakt, że restauracje i jarmarki bożonarodzeniowe, pomimo panującej pandemii, nie muszą być całkowicie zamknięte. 

VEZG nie widzi jednak dalszego wzrostu cen na rynku mięsa - prawdopodobnie również dlatego, że z powodu częściowych blokad i ograniczeń w działalności restauracji z magazynów wciąż wypływa zbyt dużo towaru. 

- W branży mięsnej nastroje w ostatnich dniach pozostały stabilne. Ceny niektórych elementów uległy umiarkowanym zmianom, ale w sumie ceny tusz pozostały bez zmian w stosunku do poprzedniego tygodnia - podaje duża niemiecka giełda.

Dlatego też prognozy cenowe na najbliższe dni pozostają bez zmian - tak przynajmniej twierdzi VEZG. - Na przyszły tydzień oczekujemy przynajmniej stabilnych cen - podaje.

Najwięksi gracze się nie dostosowali


Wielcy gracze w branży nie chcieli przystać nawet na tak niewielką podwyżkę. Vion utrzymał skup tuczników na poziomie 1,20 euro/kg. Westfleisch SCE ustaliło cenę także na 1,20 euro/kg za świnie rzeźne, pomimo, że firma obecnie nie dokonuje prawie żadnych ubojów. Takie samo oświadczenie wydała firma Tönnies, chociaż wielu jej dostawców to obecnie gospodarstwa kontraktowe, których ten problem nie dotyczy. 


A ile za tuczniki płacą nasi skupujący? Zobacz, jakie stawki oferują krajowe zakłady!


Źródło: www.agrarheute.com, www.susonline.de
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Trzoda chlewna: sytuacja na rynku mięsa przed Świętami

Coraz większe niezadowolenie panuje wśród hodowców trzody chlewnej. Cena za świnie rzeźne, pomimo niewielkiego wzrostu, i tak daleka jest od oczekiwanej.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ponad 428,4 mln zł wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej trafiło do hodowców

Od początku października trwa wypłata wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej z ARiMR. Na kontach 27,1 tys. hodowców do tej pory pojawiło się ponad 428,4 tysięcy złotych. Ilu rolników jeszcze czeka na pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)