Brazylijska firma prezentuje pierwszą ciężarówkę napędzaną biometanem pochodzącym od świń
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Brazylijska firma prezentuje pierwszą ciężarówkę napędzaną biometanem pochodzącym od świń

19.08.2022autor: Anna Kurek

Nutribras Alimentos zaprezentował pierwszą w historii ciężarówkę zasilaną biometanem z ferm trzody chlewnej. Osiągnięcie to było możliwe dzięki ponad 2 dekadom przekształcania pozostałości świńskich w biogaz i bionawozy.

Głównym wyzwaniem projektu, opracowanego we współpracy z Universidade do Vale do Taquari w stanie Rio Grande do Sul, było oczyszczenie biogazu produkowanego w biofermentatorach, które obecnie wytwarzają energię dla obiektów firmy.

- Biometan jest o krok przed biogazem. Biogaz zawiera metan, ale także inne gazy, które mogą uszkodzić silniki spalinowe. Wreszcie nasz prototyp był w stanie oczyścić biogaz i osiągnąć 96% stężenia metan - mówi Jonas Stefanello, dyrektor techniczny Nutribras Alimentos.

r e k l a m a

Bardziej korzystne

Pomysł powstał, gdy zespół zdał sobie sprawę, że potencjalna energia z biogazu byłaby lepiej wykorzystywana jako biometan do paliwa samochodowego niż do energii elektrycznej.

Narodowa Agencja Naftowa (ANP) pozwala na zasilanie pojazdów biometanem, a ta alternatywa może być korzystniejsza zarówno pod względem finansowym, jak i środowiskowym dla Nutribras.

- Opracowaliśmy cały proces i znaleźliśmy model ciężarówki, który działa na gaz ziemny – dodaje.

Do 35.000 metrów sześciennych dziennie

Według Nutribras potencjał ich gospodarstw do wytwarzania produktu wynosi do 35 000 metrów sześciennych dziennie.

- To dużo. Aby dać wyobrażenie, cała obecna flota firmy, w tym samochody ciężarowe, użytkowe lub osobowe, a także maszyny rolnicze, zużyłaby 8.000 metrów sześciennych, gdyby była zasilana wyłącznie biometanem – wyjaśnia dyrektor.

Zdobywanie skali

Od teraz celem jest zwiększenie skali produkcji dzięki produkcji biometanu we własnych zakładach Nutribras.

 - Biometan jest lepszy niż benzyna i etanol zarówno pod względem efektywności energetycznej, jak i zrównoważonego rozwoju. Ma nieskończenie niższą emisję gazów cieplarnianych niż paliwa kopalne czy nawet etanol z trzciny cukrowej - zapewnia.

Ponadto proces oczyszczania biogazu może generować inne użyteczne produkty uboczne, w tym CO2. Według niego, przy najbardziej solidnym i wydajnym systemie filtracyjnym, dane wejściowe będą badane pod kątem wykorzystania w innych działaniach.

Źródło: PigProgress

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fotowoltaika i biogaz

Biomasa uzdrowi polską energetykę i da zarobić rolnikom?

– Chcemy pokazać zdecydowanie lepszą alternatywę i zdecydowanie skuteczniejszą alternatywę wobec tego całego lobby wiatrakowego i tą alternatywą jest biomasa agro – mówił na antenie Radia Plus Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i pełnomocnik rządu do spraw transformacji energetycznej wsi.

czytaj więcej
Aktualności

Partnerstwo branżowe na rzecz zwiększenia ilości biogazu w Europie

Komisja Europejska i liderzy przemysłu, zaangażowani w transformację zielonej energii, 28 września br. oficjalnie powołali Partnerstwo Przemysłowe Biometanu.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)