Agrifirm odpiera zarzuty UOKiK
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Agrifirm odpiera zarzuty UOKiK

14.05.2020autor: Paulina Janusz-Twardowska

Zdaniem prezesa Agrifirm, tucz kontraktowy zapewnia hodowcom stabilizację finansową, a spółka nie wykorzystuje przewagi nad kontrahentami.  

Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, UOKiK wszczął postępowanie właściwe wobec dwóch przedsiębiorstw zajmujących się m.in tzw. tuczem nakładczym. Dokładnie chodzi o firmę paszową Agrifirm oraz Agri Plus, spółkę powiązaną z koncernem mięsnym Animex i Smithfield Foods.

Prezes UOKiK sprawdza, czy potwierdzą się zarzuty, że działania Agrifirm i Agri Plus stanowią nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Kwestionowany jest nierównomierny rozkład ryzyk pomiędzy stronami umowy oraz obciążanie rolników konsekwencjami finansowymi niepowodzenia przedsięwzięcia w zakresie pozostającym poza ich wpływem.

Zdaniem prezesa Tomasza Chorośnego, wykorzystywanie przewagi kontraktowej stanowi poważne naruszenie obowiązującego prawa, co działanie na niekorzyść polskich rolników i producentów sektora rolno-spożywczego.

– Prawa, obowiązki i odpowiedzialność powinna w takim samym stopniu spoczywać na obu stronach umowy, zaś duże przedsiębiorstwa nie mogą wykorzystywać swojej pozycji do działania na szkodę mniejszych kontrahentów – dodaje prezes UOKiK.

Do stawianych zarzutów odniosła się spółka Agrifirm. Jej prezes Janusz Pacyna podkreśla, że pozostaje w stałym kontakcie z prezesem UOKiK i zależy mu na wyjaśnieniu zaistniałej sytuacji.

– Na bieżąco przygotowujemy niezbędne informacje i udzielamy odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości – dodaje prezes Pacyna.

 

Jego zdaniem, tucz kontraktowy to tylko jedna z opcji współpracy pomiędzy Agrifirm a rolnikami, a intencją spółki nigdy nie było wykorzystanie przewagi kontraktowej.

– W czasach kryzysu program ten gwarantuje hodowcom stabilność finansowa i jak zauważył prezes UOKiK ten rodzaj współpracy jest korzystny również dla rolników z ograniczonym dostępem do kapitału obrotowego, pozwalającego na samodzielny proces chowu – wskazuje na zalety tuczu nakładczego szef Agrifirm.

 

Prezes Urzędu ma kompetencje do interwencji w przypadku tego typu praktyk w sektorze rolno–spożywczym. Grozi za to kara finansowa do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

UOKiK zmusił firmy do oddania rolnikom 400 mln zł

Po interwencji prezesa UOKiK rolnicy odzyskali ponad 400 milionów złotych z tytułu zaległych płatności. To efekt postępowań, które UOKiK wszczął pod koniec kwietnia.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ponad 428,4 mln zł wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej trafiło do hodowców

Od początku października trwa wypłata wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej z ARiMR. Na kontach 27,1 tys. hodowców do tej pory pojawiło się ponad 428,4 tysięcy złotych. Ilu rolników jeszcze czeka na pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)