Polska Izba Mleka zabiega o bardziej elastyczny czas pracy dla zakładów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polska Izba Mleka zabiega o bardziej elastyczny czas pracy dla zakładów

18.03.2020autor: Dorota Kolasińska

O wprowadzenie bardziej elastycznego czasu pracy, możliwość wydłużenia godzin pracy w zakładach, wystąpiła do premiera Mateusza Morawieckiego Polska Izba Mleka. 

Wielu pracowników zakładów mleczarskich już skorzystało z prawa do wolnego przysługującego na opiekę nad dziećmi. Nie można wykluczyć sytuacji, że pracownicy zostaną dotknięci koronawirusem i będą musieli pozostać w domu lub, że poszczególne grupy załogi będą musiały odizolować się i przejść kwarantannę.

– Zwracamy się zatem do Pana Premiera o rozważenie dostosowania przepisów dotyczących czasu pracy w celu zapewnienia maksymalnej elastyczności pracownikom i pracodawcom - potencjalnie przez złagodzenie niektórych przepisów dyrektywy UE w sprawie czasu pracy. Ta elastyczność w organizacji czasu pracy jest niezbędna do ochrony zatrudnienia, ale także do zapewnienia pełnej ciągłości wszystkich działań tak, aby mleko było odbierane od rolników, przetwarzane, a do sklepów trafiały regularnie dostawy produktów mleczarskich – czytamy w piśmie PIM.

Jak zauważa Grzegorz Gańko, prezes OSM w Sierpcu, choć na razie nie ma potrzeby wydłużania godzin pracy, w przypadku wzrostu liczby zachorowań, mogą pojawić się braki kadrowe. Największego zagrożenia upatruje ze strony kwarantanny, bo jeśli pojawia się taka konieczność, dotyczy to dużej ilości osób, najczęściej zdrowych. Teraz w OSM w Sierpcu kilkanaście osób jest wyłączonych z pracy z powodu opieki nad dziećmi. A trzeba pamiętać, że oprócz koronawirusa są też inne choroby. Mamy okres, kiedy zazwyczaj ludzie chorują najwięcej i biorą z tego tytułu zwolnienia.

r e k l a m a
- Dlatego popieram pomysł rozluźnienia dyscypliny czasu pracy, np. dobowej. Może pojawić się taka konieczność, że ci, którzy mogą pracować, będą musieli robić to w dłuższym wymiarze - mówi Grzegorz Gańko. Dodaje, że choć w obecnej sytuacji wydłużenie czasu pracy wydaje się być oczywistym rozwiązaniem, to za kilka miesięcy, kiedy do zakładu przyjdą kontrole, nikt już nie będzie o tym pamiętał, a firmy będą karane z tego tytułu.

Grzegorz Grzeszkowiak, prezes SM Gostyń uważa, że elastyczny czas pracy jest jak najbardziej wskazany. Choć nic się na razie nie dzieje, myśli o tym, by zapewnić następców, gdyby doszło do sytuacji, w której część pracowników musiałaby np. przejść kwarantannę.

- Mamy zabezpieczony zakład, są środki dezynfekcyjne, zakupiliśmy bezdotykowe termometry. Jednak okazuje się, że przepisy bhp nie przewidują, by można było mierzyć temperaturę u pracowników. I to należałoby zmienić - mówi Grzegorz Grzeszkowiak. 

Teraz nie ma możliwości zlecenia firmie ochroniarskiej mierzenia temperatury u pracowników i wszystkich osób wchodzących na teren zakładu, co by było znacznym ułatwieniem. Pracownicy mogą tylko z własnej woli zmierzyć temperaturę i to robią.

Źródło: Polska Izba Mleka
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Forum Spółdzielczości Mleczarskiej przesunięte o rok z powodu koronawirusa

Z powodu epidemii koronawirusa 18 edycja Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej została przesunięta o rok. Nowa data to 08-10 września 2021 roku. O decyzji poinformowała Agnieszka Maliszewska, organizator Forum i prezes Polskiej Izby Mleka.

czytaj więcej
Aktualności

Łukaszenka o koronawirusie: traktor wyleczy wszystkich

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka znalazł sposób na walkę z koronawirusem. Jego zdaniem „traktor i ciężka praca w polu wyleczą wszystkich”.

czytaj więcej
Porady

Koronawirus – objawy, fakty i mity

Koronawirus ogarnął cały kraj. Wirus rozprzestrzenia się w szybkim tempie i powoduje negatywne skutki dla wszystkich ludzi. Zamknięte są szkoły, uczelnie wyższe, obiekty kulturalne, galerie handlowe, a większość urzędów i instytucji ograniczyło lub całkowicie zakazało wizyt interesantów. Większość firm prywatnych przeszło w tryb pracy zdalnej, a cała gospodarka wyhamowała. Ale co COVID-19 oznacza dla organizmu człowieka?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)