Jak zmienić produkcję mleka, by zadowolić konsumenta?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zmienić produkcję mleka, by zadowolić konsumenta?

24.12.2019autor: Marcin Jajor

Jak zmieniać produkcję mleka w obliczu nowych oczekiwań konsumentów? Na to pytanie odpowiadał dr hab. Paweł Górka z UR w Krakowie podczas naszego Forum w Poznaniu. Jakie wysunął propozycję i co według niego warto zmienić, by opinia publiczna w większym stopniu akceptowała praktyki hodowców.

– Hodowcy bydła mogą wprowadzić do codziennej praktyki kilka rozwiązań, które pozwolą zwiększyć akceptowalność ich postępowania przez konsumentów – mówił dr hab. Paweł Górka z UR w Krakowie. Jak podkreślał, jeszcze do niedawna konsumenci oczekiwali bezpiecznej i dobrej żywności. Dziś to już za mało. Na pierwszy plan wysuwa się dobrostan zwierząt, bo konsumenci coraz częściej interesują się tym, jak produkcja mleka i mięsa wygląda w praktyce.

Zgodnie z powszechnie przyjętą definicją, zwierzę ma zapewniony dobrostan, jeśli jest wolne od głodu i pragnienia, dyskomfortu, bólu, chorób, strachu i stresu. Dodatkowo powinno mieć możliwość wyrażania naturalnych zachowań (behawioru). Niestety, ta uznawana przez naukowców i hodowców definicja różni się od tej, którą przyjmują konsumenci.

Jak zaznaczał dr Górka, jednym z najważniejszych oczekiwań z ich strony jest to, żeby zwierzę mogło przeżyć życie w warunkach, które są w jak największym stopniu zbliżone do natury, a więc bez ingerencji człowieka, co w praktyce jest bardzo trudne do zrealizowania.

r e k l a m a
– Często jest więc tak, że konsumenci zwracają uwagę, że dobrostan nie jest zapewniony, a hodowcy nie bardzo wiedzą, o co im chodzi, bo przecież od lat stosują pewne procedury, które zostały stworzone właśnie po to, by dobrostan zapewnić, bo przecież idzie on w parze z większą efektywnością produkcji, a co za tym idzie – lepszą zapłatą – podkreślał specjalista z Krakowa.

Jak zapewnić właściwy dobrostan zwierzętom? Jak w praktyce może wyglądać model utrzymywania cieląt z krowami? Co zrobić, by praktyki hodowców były akceptowane przez konsumentów? Na te i wiele innych pytań odpowiada w najnowszym wydaniu dodatku specjalnego „top bydło” dr. hab. Paweł Górka.

Załóż prenumeratę i dowiedz się więcej.


opr. mj
Fot. Jajor



autor Marcin Jajor

Marcin Jajor

<p>redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Ekolodzy nagrali wyładunek bydła

– Sposób zaprezentowania materiału filmowego ma na celu wzbudzenie skrajnych emocji bez zachowania rzeczywistych proporcji zaprezentowanych zdarzeń – mówi Grzegorz Pieńkosz, dyrektor zakładu McKeen-Beef SH w odpowiedni na nagranie wideo nakręcone przez ekologów.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła – bez świątecznych prezentów

Ostatni tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia niestety nie przyniósł prezentów. Zakłady przygotowują się do przerwy świątecznej i na razie ze zmianami w cenniku dały sobie spokój. 

czytaj więcej
Bydło mięsne

XII Aukcja Bydła Mięsnego w Zwierzyńcu Wielkim

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zorganizował już XII Aukcję Bydła Mięsnego. Drugi raz odbyła się w Zwierzyńcu Wielkim. Czy będzie to cykliczna impreza? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)