Ardanowski: Oczekujemy, że KE uruchomi rezerwę kryzysową
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ardanowski: Oczekujemy, że KE uruchomi rezerwę kryzysową

27.03.2020autor: Marcin Jajor

– Mamy związane ręce i nie ma możliwości przeprowadzenia jakiegoś rządowego skupu. Może to zrobić tylko Komisja Europejska – podkreśla Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi w rozmowie z Karolem Bujoczkiem, naczelnym top agrar Polska.

Problemy gospodarcze związane z dynamicznym tempem rozprzestrzeniania się na całym świecie zachorowań na koronawirusa w dużym stopniu dotykają rolnictwa, w tym sektora mleka. Tę trudną sytuację na własnej skórze odczuwają już producenci mleka, m.in. z Wielkopolski oraz Śląska, gdzie mleczarnie ograniczyły odbiór białego surowca. Dotyczy to dwóch podmiotów, prywatnego ale i spółdzielni mleczarskiej, która jest własnością rolników.

– To skandal świadczący o tym, że spółdzielczość, w tym również mleczarska to jakaś wydmuszka, która nie liczy się z właścicielami, rolnikami i niestety, tu się to potwierdza – stanowczo podkreśla Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu rolnictwa, ale jak zaznaczył problemem jest jednak również to, że w przypadku mleka pojawiają się strukturalne nadwyżki i już wiadomo, że część produkowanej w Polsce żywności nie będzie skonsumowana. Stoi m.in. cały sektor HORECA, a więc hotele i restauracje, z których nikt nie korzysta. Nie ma też turystów, także w Polsce.

– Nawet, gdyby były pieniądze, to w tej chwili mamy związane ręce i nie ma możliwości przeprowadzenia jakiegoś rządowego skupu (interwencyjnego – przyp. red.). Takich działań nie może podejmować ministerstwo rolnictwa w żadnym kraju. Może to zrobić tylko Komisja Europejska i zgłosiłem to jako pierwszy, najważniejszy postulat wobec KE na radzie ministrów, która odbywała się w sposób zdalny – mówił Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa oczekuje, że KE uruchomi rezerwę kryzysową, a więc 450 mln euro. – Kiedy ją wykorzystać jak nie właśnie teraz, kiedy kryzys może zniszczyć wiele gospodarcze w Europie – zaznacza Ardanowski i zaraz potem dodaje, że niestety w obliczu różnych, pojawiających się problemów odpowiedź ze strony KE zawsze jest wymijająca, tj.: „na razie dane nie potwierdzają kryzysu i trzeba przeanalizować sytuacje jeszcze kilka miesięcy, bo może rynek się ustabilizuje”.

opr. mj/kb
Fot. Jajor
autor Marcin Jajor

Marcin Jajor

<p>redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Koronawirus: Otwarte nabory, zamknięte urzędy – unijne fundusze w czasie epidemii

Mimo, że z biurami i oddziałami ARiMR można się kontaktować tylko elektronicznie lub telefonicznie, trwa kampania składania wniosków obszarowych, nabory PROW rozpoczęte przed epidemią, a już za parę dni ruszają nowe – w tym na „Modernizację gospodarstw”.

czytaj więcej

Minister Ardanowski: o zasiłku chorobowym nie tylko w kwarantannie

– Stawka 10 zł dziennie zasiłku chorobowego została ustalona jeszcze w 2009 roku przy zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni – przypomniał Jan Krzysztof Ardanowski w specjalnym wywiadzie dla naszego magazynu.

czytaj więcej
Aktualności

Swobodny przepływ towarów podstawą bezpieczeństwa żywnościowego

Mimo rozwoju epidemii koronawirusa należy zapewnić swobodny i nieprzerwany przepływ środków ochrony roślin oraz materiału nasiennego. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwo produkcji żywności. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych zapowiada interwencję w Brukseli. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)