Co dalej z aferą mleczną w Gostyniu? Prezes mleczarni z absolutorium
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co dalej z aferą mleczną w Gostyniu? Prezes mleczarni z absolutorium

30.07.2020autor: Jan Beba

Nie milkną echa zatrzymania przez policję kolejnych jedenastu dostawców i pracowników mleczarni w Gostyniu w związku z tzw. aferą mleczną. Tymczasem podczas dzisiejszego walnego zebrania przedstawicieli i rady nadzorczej spółdzielni sprawie poświęcono zadziwiająco mało czasu.

Opóźnione o kilka miesięcy przez pandemię koronawirusa walne zebranie członków Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu zbiegło się w czasie z kolejnymi zatrzymaniami do których doszło 14 lipca br. W jednym z punktów sprawozdania do sprawy odniósł się Grzegorz Grzeszkowiak, prezes SM w Gostyniu.

Poszkodowana mleczarnia

– W dniu 17 września 2019 r. o godz. 4.00 rano weszła Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie o doprowadzenia w okresie od 1 sierpnia do 31 listopada 2018 r. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości poprzez wprowadzanie w błąd o ilości odebranego mleka producentów mleka, a następnie dostarczonego do spółdzielni i spowodowania tym strat 6 880 200 zł. Zostało w tamtym czasie zatrzymanych 11 osób. Postępowanie wtedy dotyczyło wymienionych 55 osób (kierowcy, dostawcy, pracownicy laboratorium). Spółdzielnia ma w tej sprawie status pokrzywdzonego, co umożliwiło wgląd do akt sprawy. Na tej podstawie zgodnie z Kodeksem Pracy zostało zwolnionych dyscyplinarnie 15 kierowców i 1 pracownik laboratorium badający surowiec. Natomiast podczas Rady Nadzorczej 9 listopada 2019 r. pozbawionych członkostwa zostało 12 osób, to są i dostawcy i rolnicy i Ci zwolnieni dyscyplinarnie kierowcy. 14 lipca br. zatrzymano kolejnych 11 osób, wśród nich był 1 pracownik, nasz kierowca, który przepracował w spółdzielni 27 lat. Został zatrzymany i przesłuchany, co do reszty nie mamy informacji i wiedzy. Resztę informacji zdobywamy poprzez rzecznika Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu. Z nich wynika, że wśród tych 11 osób było 6 rolników i 5 kierowców, w tym jeden pracujący obecnie – mówił Grzegorz Grzeszkowiak.

r e k l a m a
Spółdzielnia Mlecarska w Gostyniu Walne Zebranie

Nic się nie stało?

Choć w kuluarach można było dziś odczuć dość duże napięcie związane z niełatwą dla gostyńskiej spółdzielni sytuacją, to poza powyższym komentarzem prezesa, nie odbyła się dyskusja w tym temacie. To zadziwiające, szczególnie w świetle podanej przez KWP w Poznaniu informacji, że jednym z zatrzymanych w dniu 14 lipca był członek rady nadzorczej – przeczytaj TUTAJ.

Symptomy niezadowolenia części z 46 delegatów płyną z wyników głosowań nad absolutorium za 2019 rok dla prezesa Grzegorza Grzeszkowiaka i wiceprezesa Antoniego Stelmaszyńskiego uzyskane liczbą odpowiednio 28 i 27 głosów popierających. Anonimowe głosy wzburzenia w związku z przekrętami, do których miało dochodzić w Gostyniu od 1 sierpnia do 31 listopada 2018 r słychać jednak coraz głośniej do tego stopnia, że część dostawców domaga się odwołania długoletniego prezesa SM Gostyń.

autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Afera mleczna – są kolejne zarzuty i aresztowania

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu w porozumieniu z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu zatrzymali kolejne osoby zamieszane w tzw. aferę mleczną w jednym z wielkopolskich zakładów mleczarskich. Zarzuty usłyszało jedenaście kolejnych osób.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Holenderski program likwidacji gospodarstw: 644 rolników chce wycofać się z hodowli zwierząt

Faza rejestracji do holenderskiego programu likwidacji gospodarstw hodowlanych, a tym samym całkowitego odejścia od utrzymywania zwierząt, trwa już od kilku dobrych miesięcy. Jak dotąd chęć wycofania się z hodowli zgłosiło 644 rolników. A jak to wygląda w poszczególnych grupach zwierząt?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Niemcy: podejrzenie choroby niebieskiego języka w stadzie owiec w Dolnej Saksonii

Najpierw Nadrenia Północna-Westfalia, teraz Dolna Saksonia. W powiecie Ammerland oficjalnie podejrzewa się wystąpienie choroby niebieskiego języka w stadzie owiec. Trwa oczekiwanie na potwierdzenie przypadku przez instytut wirusologiczny Friedrich-Loeffler-Institut.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)