Zmiany w regionalizacji stref ASF – które strefy się zmieniły?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zmiany w regionalizacji stref ASF – które strefy się zmieniły?

19.05.2022autor: Aneta Lewandowska

Kolejna zmiana regionalizacji stref ASF – Główny Lekarz Weterynarii wynegocjował z Komisją Europejską przeniesienie niektórych gmin na inne obszary restrykcji. Jakie strefy się zmieniły?

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o zmianie regionalizacji w związku z ASF na podstawie rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej 2021/605, ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Główny Inspektorat Weterynarii wynegocjował z Komisją Europejską przeniesienie niektórych jednostek administracyjnych objętym ograniczeniami III do obszaru objętego ograniczeniami II a także obszaru objętego ograniczeniami I. Zmiany wprowadza rozporządzenie wykonawcze KE 2022/705 z 5 maja 2022 r.

Zmiany dotyczą:

Woj. świętokrzyskie (przeniesienie z obszaru objętego ograniczeniami III do I):

  •  w powiecie buskim: Busko Zdrój, Stopnica, Tuczępy,
  • w powiecie jędrzejowskim: Sobków,
  • w powiecie włoszczowskim: Kluczewsko, Włoszczowa,
  • w powiecie koneckim: Słupia Konecka,
  • w powiecie kieleckim: Chęciny, Daleszyce, Górno, Morawica.

Woj. lubuskie (przeniesienie z obszaru objętego ograniczeniami III do II):

  • gmina Sława w powiecie wschowskim.

Woj. dolnośląskie (przeniesienie z obszaru objętego ograniczeniami III do II):

  • gmina Kotla w powiecie głogowskim.

Sytuacja ASF w Polsce

Ostatnie ze 124 ognisk ASF w 2021 r. wyznaczono 17 grudnia 2021 r. w miejscowości Omule w woj. warmińsko-mazurskim. Pierwsze ognisko ASF w chlewni w ubiegłym roku wyznaczono 17 marca. W tym roku ASF w gospodarstwie się nie pojawiło.

W ubiegłym roku wykryto 3214 przypadków u dzików, tymczasem do 16 maja 2022 r. wyznaczono 978 przypadków ASF u dzików. Szczegółową sytuację przedstawia mapa GIW.

al na podst. GIW
fot. pixabay

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Rewolucja w polowaniach: kontrola bioasekuracji polowań i nie tylko

Posłowie opozycji proponują zmiany w przepisach dotyczących polowań. Ich zdaniem należy doprecyzować pojęcie odstrzału sanitarnego oraz upoważnić organizacje społeczne do kontroli bioasekuracji polowań. Postulowany jest także powrót do ochrony dzików poza strefami ASF oraz wykreślenie kar dla osób celowo utrudniających polowania. 

czytaj więcej
Kronika policyjna

Kradli maszyny rolnicze – jaka czeka ich kara?

Funkcjonariusze jednej z białostockich jednostek policji zatrzymali dwóch podejrzanych o kradzież maszyn rolniczych mężczyzn. Co im za to grozi? Z kolei w okolicach Zgierza próbowano ukraść rozrzutnik z pola. Jak to się skończyło?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ubój na użytek własny: jakie zmiany w przepisach?

Szykują się zmiany przepisów dotyczących uboju zwierząt na użytek własny. Ministerstwo rolnictwa chce w ten sposób zwiększyć efektywności nadzoru Inspekcji Weterynaryjnej nad tym sposobem pozyskiwania mięsa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)