Pierwsze ognisko ASF w południowych Niemczech
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pierwsze ognisko ASF w południowych Niemczech

26.05.2022autor: Dominika Mulak

Jak potwierdził Instytut Friedricha Loefflera, na fermie świń w Badenii-Wirtembergii wybuchła epidemia ASF. To pierwsze ognisko pomoru w południowych Niemczech.

Ognisko afrykańskiego pomoru świń wystąpiło na fermie świń w powiecie Emmendingen (Badenia-Wirtembergia). Tak wynika z danych Systemu Informacji o Chorobach Zwierząt Instytutu Friedricha-Loefflera. 

Według Systemu, główny obszar występowania afrykańskiego pomoru świń wokół dotkniętej chorobą fermy świń znajduje się w gminie Forchheim am Kaiserstuhl. Dzielnica Emmendingen leży zaledwie kilka kilometrów od Fryburga i granicy z Francją. Ognisko ASF w Badenii-Wirtembergii jest pierwszym w południowych Niemczech.

Co mówi Ministerstwo Rolnictwa Badenii-Wirtembergii o wybuchu ASF?

W międzyczasie Ministerstwo Żywności, Obszarów Wiejskich i Ochrony Konsumentów Badenii-Wirtembergii również potwierdziło wystąpienie ogniska afrykańskiego pomoru świń w powiecie Emmendingen w dniu 25 maja. Władze natychmiast podjęły wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF. Ministerstwo zwraca uwagę, że oprócz myśliwych i hodowców zwierząt, również społeczeństwo może w znacznym stopniu przyczynić się do zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Konferencja prasowa Ministerstwa jest planowana dzisiaj na godz. 12.00.

 

Aktualizacja 26.05.2022 godz. 15:00

Na konferencji prasowej minister rolnictwa Badenii-Wirtembergii Peter Hauk potwierdził wystąpienie ogniska choroby w stadzie świń domowych w powiecie Emmendingen. Według ministra Hauka, na fermie wolnowybiegowej w okresie od 19 do 25 maja padło 16 z 35 tuczników.

Dwa martwe zwierzęta zostały zbadane przez Biuro Dochodzeń Chemicznych i Weterynaryjnych (CVUA) we Freiburgu w celu ustalenia przyczyny śmierci. Początkowo podejrzewano zatrucie paszą. Wyniki badań laboratoryjnych wskazywały jednak na ASF, który został potwierdzony w środę wieczorem przez Instytut Friedricha-Loefflera (FLI). Z kolei, urząd powiatowy w Emmerdingen oficjalnie wykrył ognisko ASF wczoraj wieczorem i wybił wszystkie zwierzęta.

Na razie nie można jasno podać przyczyny wejścia wirusa do hodowli. Minister rolnictwa określił gospodarstwo, w którym wystąpiło ognisko choroby, jako wzorcowe, ściśle przestrzegające środków bezpieczeństwa biologicznego, posiadające podwójne ogrodzenie i śluzę higieniczną. Na początku przyszłego tygodnia zespół epidemiologiczny FLI uda się do Badenii-Wirtembergii, aby wesprzeć władze na miejscu w dochodzeniu. Hauk podkreślił jednak, że obecnie przyjmuje się, iż wejście to zostało spowodowane działalnością człowieka. Sekwencjonowanie genów przez FLI dostarczy teraz informacji na temat pochodzenia wirusa.

Władze wyznaczyły strefę zamkniętą o minimalnym promieniu 3 km wokół dotkniętego chorobą gospodarstwa oraz strefę nadzoru o promieniu co najmniej 10 km. Te strefy ograniczeń obejmują powiaty Emmendingen, Breisgau-Hochschwarzwald i Ortenaukreis. Odpowiedni dekret ogólny wejdzie w życie jutro rano. Środki ograniczające dotyczą dwóch gospodarstw z łączną liczbą 316 zwierząt w obszarze zapowietrzonym oraz 56 gospodarstw z łączną liczbą około 700 świń w obszarze zagrożonym po stronie niemieckiej. Strefa nadzoru rozciąga się również na Francję.

 

Oprac. na podstawie www.agrarheute.com i www.topagrar.com

Fot. Envanto Elements

autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Boguszyn w woj. wielkopolskim: pierwsze ognisko ASF w 2022 r. potwierdzone

Czarny scenariusz z wczorajszego poranka niestety się sprawdził. Mamy pierwsze w tym roku ognisko ASF. Tym razem padło na Wielkopolskę. 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Rewolucja w polowaniach: kontrola bioasekuracji polowań i nie tylko

Posłowie opozycji proponują zmiany w przepisach dotyczących polowań. Ich zdaniem należy doprecyzować pojęcie odstrzału sanitarnego oraz upoważnić organizacje społeczne do kontroli bioasekuracji polowań. Postulowany jest także powrót do ochrony dzików poza strefami ASF oraz wykreślenie kar dla osób celowo utrudniających polowania. 

czytaj więcej

Grypa ptaków: szczepionki mają poparcie ministrów rolnictwa UE

Jest szansa na zatwierdzenie szczepień przeciwko grypie ptaków przez KE. Ministrowie rolnictwa z państw członkowskich wyrazili poparcie dla dalszych badań i zatwierdzenia stosowania ich na fermach drobiu aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)